Zápasy
pá 26.1.2024 | Tomáš Kalas, Jan Brůna

Ztracené vedení 2:0. Hradečtí padli v Brně 2:3 po prodloužení

Zápasové menu

Zase to prodloužení. Hradečtí hokejisté ideálně rozehráli zápas na brněnském ledě a díky brankám Jordanna Perreta a Jana Eberleho vedli 2:0. Jenže slibný náskok v samotném závěru ztratili a nastavení už je zřejmě pro Lvy prokletím. Z posledních osmi zápasů ho hráli sedmkrát a neminulo je ani na Kometě. Obrat domácích pak v přesilovce dokonal ranou po zemi Jakub Flek a sebral Mountfieldu dva body.

Začátek čtvrté čtvrtiny základní části proběhl bez výraznějších změn v sestavě. Pozice jedničky zůstala stále v moci Eetu Laurikainena, po jednozápasové pauze se vrátil na post sedmého beka Patrik Marcel.

Dominance Hradce v přerušené třetině gól nepřinesla

Kdo by čekal od aktuálně pátého nejlepšího týmu na domácím ledě v extralize drtivý nástup, tak by se alespoň pro páteční večer mýlil. Byl to totiž Hradec, jenž od úvodního buly uchopil taktovku. Zaskočená Kometa často kazila v rozehrávce a nebyla důrazná v osobních soubojích, což mohl už v polovině třetí minuty potrestat Evan Jasper, ze slotu ale napálil puk jenom do Furcha, který dostal i po prohře Brňanů kolo zpět v Třinci důvěru jakožto jednička.

Hned v dalším střídání se ukázal i Patrik Miškář, který byl jako první na odraženém puku za domácí klecí a z otočky zkoušel Furcha překonat na bližší tyči, zkušený gólman se ale zaskočit nenechal. Překonán nebyl ani v sedmé minutě, když dostali Východočeši první přesilovou hru. Hned po vhazování totiž pálil křížem na zadní tyč Pavelka a nastřelil právě konstrukci. Obecně nesehráli početní výhodu Hradečtí špatně, ale chyběl tomu gól.

Jihomoravané se připomněli až na začátku 12. minuty, kdy zahrozila čtvrtá útočná formace. Jakub Kos si píchl puk mimo obránce a rázem to bylo dva na nikoho. Přihrávku na Hollanda do prázdné ale skvěle zastavil vracející se Perret a otočení hry vyneslo brejk dva na jednoho hostům, Okuliar však trefil jenom brankáře. První třetina se ale nedohrála na jeden zátah. Na konci 15. minuty došlo k technickému problému s ledem, a tak byla předčasně nařízena přestávka. Do kabin odcházeli Lvi se skvělým pocitem, soupeře totiž přestříleli 13:2!

V hokejové bitvě šli do vedení hosté, Ďaloga si srazil Perretovo nahození

O tolik výraznější však Mountfield ve zbylém času první třetiny nebyl a musel se bránit brněnskému tlaku, všechny nebezpečně vypadající situace ale ustál. První přesilovku dostala Kometa na konci 22. minuty, kdy se Marcel pustil do Pospíšila, jenž krátce před tím dohrál na mantinelu Eberleho. Řízný obránce tak dostal dvě trestné minuty navíc a v početní výhodě mohl potrestat chybu Laurikainena při rozehrávce Gauda, zpracování však nebylo na první dobrou ideální.

Skóre se změnilo až v čase 26:09. Tomáš Pavelka bleskově otočil hru a přešel do útočného pásma, načež pustil kotouč na levý kruh pro Jordanna Perreta, jenž chtěl nahrávat spoluhráči na zadní tyč. Bránící Ďaloga si ale puk vlastní bruslí nešťastně nasměroval do brány, respektive projel Furchovi mezi betony. Zápas si mohli Lvi ještě více na svou stranu naklonit ve 33. minutě, kdy krásnou individuální akci Estephana hasil Osburn evidentním hákováním. Sám kanadský útočník se rozjel k nařízenému trestnému střílení a pokoušel se gólmana Komety propálit mezi betony, nastřelil však pouze jeho hokejku.

Tento verdikt navíc rozhodně na klidu v ikonickém Rondu nepřidal a další minuty se nesly ve znamení vyostřené atmosféry, která se přenášela i na led. V ní mohl využít druhou početní výhodu Hradce David Šťastný, jenž ujel sám na branku, při zakončení ale situaci zachránil celku z jihomoravské metropole vracející se Ďaloga. Vyjma souběžného trestu pro Marcinka a Perreta za strkanici u střídaček se nic již v atypicky delší třetině nestalo a Východočeši tak stále vedli.

Mountfield odskočil díky Eberlemu, Kometa mocným finišem rozhodla o dělbě

Třetí třetinu začali hosté ze soutoku Labe s Orlicí náramně. Na konci 42. minuty totiž přistrčil Šťastný puk do jízdy pro Jana Eberleho na levé křídlo. Hradecký kapitán na kruhu zvolil tvrdé zakončení střelou a Furcha tím zaskočil, nutno však dodat, že brněnskému gólmanovi nepomohl ani bránící Osburn, který pokus majitele 734 extraligových startů nečekaně prudce holí přizvedl. Dlouho to navíc vypadalo, že Lvi míří za třemi body. Zodpovědnou hrou dozadu nepouštěli Kometu do větších akcí, až se zápas přehoupl do svého závěru.

V polovině 54. minuty byl vyloučen za podrážení Bohumil Jank a Laurikainen se vytáhl o minutu později, kdy měl snížení na holi Zaťovič, jenže nadvakrát finského brankáře nedokázal překonat. Na kontakt se Brňané dostali na začátku 57. minuty. Kombinaci v útočném pásmu pozdržel na pravé straně Jakub Flek a počkal si na vhodný moment, kdy mu z druhé vlny sjel Kristián Pospíšil a střelou nad lapačku přinesl prvek dramatu.

Bohužel to pro hosty nebylo všechno. V čase 57:04 totiž bylo srovnáno, když Kos přistrčil puk na modré pro Daniela Gazdu, jehož pokus byl spíše nahozením na hráče mezi kruhy. Clona před Laurikainenem se ale rozestoupila a kotouč tak proletěl přímo do šibenice. Opařený Hradec si vybral oddechový čas a zkusil ještě v závěru utéct z dělby bodů, pošesté v řadě se ale v zápasech Mountfieldu šlo do prodloužení.

Vyloučení Pláňka bylo rozhodující, obrat dokonal Flek

Pětiminutové nastavení se Lvům zkomplikovalo hned po minutě, když fauloval Pláněk a domácí necelou minutu pokračovali v signalizované výhodě, která však skončila ztrátou kotouče. Po oddechovém čase dostali plné dvě minuty situace čtyři na tři a Laurikainen se vytáhl hned na začátku 63. minuty, když vyřešil závar na brankovišti. V čase 63:13 ale kapituloval potřetí. Kollár křížem sehrál puk pro Jakuba Fleka na pravý kruh, jenž prostřelil hradeckého gólmana na bližší tyči. Hradec tak nadějně rozehraný duel k výhře nedotáhl, naopak získal bod.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0