Zápasy
pá 17.11.2023 | Eva Šafranková

Ztracené dvougólové vedení. Hradečtí nestačili na Třinec 3:5

Po reprezentační pauze hrál Hradec poprvé doma, ale výhra z toho nebyla. Domácí měli sice výborný vstup do utkání a po první třetině díky Christophu Lalancettovi vedli 2:0, ale Oceláři se poté herně zvedli a během čtyř minut vyrovnali. To je nakoplo a postupně v průběhu závěrečného dějství nasázeli pět gólů. Lvi sice ještě snížili zásluhou Olivera Okuliara, ale na víc se už nezmohli. Mountfield tak podlehl Třinci ve druhé repríze finále 3:5 a čtvrtou výhru v řadě si nezapsal.

V porovnání s minulým utkáním, které se odehrálo na ledě Mladé Boleslavi, nastala v hradecké sestavě jediná změna. Místo zraněného Marka Zachara totiž nastoupil Radek Pilař.

Christophe Lalancette poslal Lvy dvěma trefami do vedení

Úvod zápasu sice doprovázely nepřesnosti, ale k otevření skóre došlo již ve třetí minutě. Z prvního většího tlaku totiž Mountfield vytěžil gól, když Christophe Lalancette vypálil z mezikruží a hrací předmět se odrazil od exhradeckého Richarda Nedomlela za Marka Mazance – 1:0. Oceláři se snažili záhy odpovědět, jenže rána Andreje Nestrašila proletěla kolem vzdálenější tyče. Více na pozoru musel i nadále být třinecký strážce svatyně, s dělovkou Petra Kaliny si však poradil.

Když už se Slezané dostali do útočného pásma, nic dalšího nevymysleli a ani žádnou střelu nevyprodukovali. Naopak Hradečtí po své aktivitě udeřili. Ralfs Freibergs poslal střílenou nahrávku na Christopha Lalancetta, jenž se ani tentokrát nemýlil – 2:0. Poté měli hosté k dispozici přesilovku, ve které si největší možnost vytvořil Martin Marinčin, ale Patrik Bartošák ho vychytal do lapačky.

V průběhu duelu začaly postupně vystupovat na povrch emoce, z čehož vznikla potyčka. Menší pošťuchnutí vzniklo mezi Danielem Kurovským a Patrikem Bartošákem, ke kterým se přidali i další, ale trest padl po jednom na každé straně. Vzápětí se provinil hostující hráč, druhá nejlepší početní výhoda v extralize se však neprosadila, i když Christophe Lalancette byl blízko, ale ránou z levého kruhu hattrick nezavršil.

Třinec ve druhé třetině srovnal krok

Východočeši pokračovali ve způsobu hry, který nastolili v předchozím dějství. Mazancovu pozornost prověřil Tomáš Pavelka po přihrávce od Jordanna Perreta, druhý nejproduktivnější obránce Lvů zamířil jen do připraveného gólmana Slezanů. Svůj náskok mohli svěřenci Tomáše Martince navýšit během dvou přesilovek, které si zahráli krátce po sobě, ale ani jedna se jim příliš nepovedla. Nejvíce zahrozil francouzský rychlík Jordann Perret, jehož pokus ze slotu proletěl těsně nad horní tyčkou.

Zatímco Mountfield trochu polevil, Oceláři se čím dál více dostávali do tempa, za což byli ve čtyřminutové početní výhodě po vyloučení Patrika Marcela odměněni. Druhý nejproduktivnější hráč hostů Marko Daňo nahrál Andreji Nestrašilovi do pravého kruhu, který trefil protilehlý roh a ve 33. minutě snížil na 1:2. Hokejisty v červených dresech tato kontaktní branka nakopla a o čtyři minuty bylo vyrovnáno.

Viliam Čacho udržel svůj celek v útočném pásmu, po levé straně si najel až před Bartošáka a vybídl Vladimíra Draveckého, jenž bez problémů překonal přesouvajícího se hradeckého gólmana. Pro domácí to byla studená sprcha, navíc musel jít potřetí do čtyř. Paradoxně právě v oslabení se v brejku ocitl Radek Pilař, avšak Mazanec sklapl betony včas.

Oceláři dokonali obrat i díky využité přesilovce

Třinečtí sice ve zbývajícím čase přesilovky téměř nic nevymysleli, ale mrzet je to tolik nemuselo. Do nahození Jakuba Jeřábka od modré čáry totiž sáhl český reprezentant Daniel Voženílek, čímž usměrnil puk do prostoru mezi tři tyče – 2:3. Slezané začínali být jako na koni a o další úspěšnou trefu se mohl postarat Martin Růžička, jenže proti stál Patrik Bartošák.

Hokejisté zpod Bílé věže museli čelit další přesilové hře, ve které byl hodně aktivní Daniel Voženílek, avšak nahrávky od spoluhráčů mu nesedly ideálně. Krátce po jejím skončení se už ale tým z východu republiky radoval. Osamocený Daniel Kurovský tečoval před bránou střelu Martina Maričina a zvýšil na 4:2 z jeho pohledu. Východočeši si to značně komplikovali svou nedisciplinovaností, což hosté potrestali přečíslením dvou na jednoho, které zakončoval jejich nejproduktivnější hráč Martin Růžička.

Mountfield se nevzdával a chtěl s nepříznivým skóre ještě něco udělat, a to se povedlo nejlepšímu střelci soutěže Oliveru Okuliarovi, jenž propálil Mazance pod horní tyč – 3:5. Po vyloučení jednoho z Ocelářů to zkusil Hradec bez gólmana a málem se kontaktního gólu dočkal, ale i po přezkoumání na videu kotouč přes brankovou čáru nepřešel. V samotném závěru se sice domácí drželi v útočné třetině, ale tento mač už více nezdramatizovali. Lvi tak ve sváteční den padli s Třincem 3:5.