Zápasy
ne 25.2.2024 | Eva Šafranková

Nepovedený start druhé třetiny. Lvi nestačili na Olomouc 2:4

Mountfield již v sedmé minutě otevřel skóre zápasu, jenž se nesl ve znamení vzpomínek na první extraligovou sezonu pod Bílou věží, od které uplynulo třicet let. Poté přišel na řadu začátek druhého dějství, kdy Olomouc během 62 vteřin zvrátila vývoj na svoji stranu. Utkání bylo nadále vyrovnané, ale hosté zvládali držet jednogólový náskok, dokonce ho v závěru o dvě trefy navýšili. Lvům se sice podařilo snížit, na víc se však nezmohli, a tak padli 2:4.

Obrana zůstala v porovnání s východočeským derby stejná, platí to také o brankovišti, které znovu hájil Lukáš Pařík. V útoku si své pozice vyměnili Radovan Pavlík a Radek Pilař, jenž působil jako třináctý forvard. Místo Jana Eberleho ve čtvrté formaci pak zaujal Adam Novotný.

Mountfield se ujal jednobrankového vedení

Na začátku utkání, do kterého nastoupili Hradečtí ve speciálních retro dresech, jež připomínaly sezonu 1993/94, kdy se pod Bílou věží hrála poprvé extraliga, hrozili více právě domácí. Na levém kruhu se objevil Jérémie Blain, který zastával pozici kapitána místo absentujícího Jana Eberleho, ale zakončení mu příliš nesedlo. Záhy pálil Patrik Miškář, avšak ani on neuspěl.

Mountfield to příliš mrzet nemuselo, protože za okamžik se v přečíslení dvou na jednoho ocitli Oliver Okuliar a Kevin Klíma, jenž nahrál prvnímu jmenovanému a slovenský forvard bekhendovou kličkou zasunul puk za bezmocného Jakuba Sedláčka – 1:0. Olomouc si mnoho šancí nevytvořila a pak musela jít do čtyř. Lvi se sice po většinu trvání přesilovky drželi v útočné třetině, ale hostující gólman vždy podržel svůj tým.

Herně navrch měli nadále Východočeši, ovšem Hanáci nechtěli zůstat pozadu, a tak i oni několikrát prověřili hradeckého strážce svatyně. Z pravého kruhu to třeba zkusil Silvester Kusko, proti jeho pokusu však Lukáš Pařík vytáhl lapačku. Vedení domácích mohl navýšit Jérémie Blain, ale Sedláček si poradil. K následným dorážkám už nedošlo, protože Moravané stihli odpálit kotouč do bezpečí.

Olomouc zvrátila vývoj duelu na svoji stranu

Úvod druhého dějství patřil Kohoutům, kteří velmi rychle využili početní výhodu. Konkrétně to byl Aron Chmielewski, jenž z vrcholku levého kruhu překonal Paříka – 1:1. Trvalo pouhých dvaašedesát vteřin a Mora se ujala vedení, když Pavel Musil procpal puk z těsné blízkosti za brankovou čáru – 1:2. Hradec chtěl nepovedený vstup hodit rychle za hlavu, což se mu dařilo. Nechybělo málo a Tomáš Pavelka mohl ze slotu srovnat, ale trefil tyčku.

Střelecké možnosti byly na chvíli upozaděny a k vidění byly spíše nepřesnosti, které přicházely od obou celků. Změnit to mohli hokejisté od soutoku Labe a Orlice, kteří měli k dispozici druhou přesilovku. Jenže ani tu proměnit nedokázali a hosté se zvládli ubránit i tentokrát. Když se poměr sil na ledě vyrovnal, do samostatného úniku se dostal Aron Chmielewski. Ten však druhý gól nepřidal, Pařík totiž sklapl betony včas.

S vyloučeními se poměrně roztrhl pytel, protože šel opět pykat jeden z Olomoučanů. Paradoxně ve vlastním oslabení ujel do přečíslení Jan Bambula, na které ale Jérémie Blain reagoval nedovoleně. Přes minutu a půl se tak hrálo ve čtyřech na obou stranách. Během této situace se však nestalo nic výrazného. V samotném závěru třetiny mohl dorážet do odkryté části klece Kevin Klíma, jenže kotouč, který padal ze vzduchu, nezpracoval ideálně.

Posledních pět minut nabídlo tři góly, pro výhru si došli hosté

Ve třetí dvacetiminutovce byl více zaměstnáván Lukáš Pařík, jenž si však se všemi střeleckými pokusy, které přišly z hokejek Hanáků, poradil. To samé platilo i na opačné straně, kde se Mountfield snažil dostat soupeře pod tlak, ale vyrovnávací branka stále nepřicházela. A to ani po ráně Davida Šťastného od pravého mantinelu, kterou Sedláček vyrazil ramenem.

Výborným zákrokem se poté prezentoval Pařík, když se bleskurychle přesunul a překazil radost Daliboru Řezníčkovi, jenž mířil do prázdné svatyně. V zápase vyšly na povrch emoce, ze kterých vznikly potyčky. Za vysokou hůl byl potrestán olomoucký Jiří Ondrušek a Lvi si zahráli čtyřminutovou početní výhodu. Během ní pálil Graeme McCormack nebo Radovan Pavlík na střed brány, s čímž Sedláček neměl problém.

Domácí se sami provinili a zkrátili si tím přesilovku. Oslabení nakonec přečkali bez inkasování, ale blízko gólu byl Jakub Sirota, na jehož střelu z kruhu zareagoval Pařík vyrážečkou. Mora se však dočkala, když definitivní tečku za duelem udělal z přečíslení Michal Kunc – 1:3. K němu se o minutu později přidal Jiří Ondrušek, jenž dorážel pod horní tyč. Skóre ještě od modré čáry upravil Martin Pláněk, který si připsal premiérovou trefu po přestupu pod Bílou věž a snížil na 2:4. Lvům nevyšla ani hra v šesti mužích, a tak poprvé v této sezoně odešli proti Olomouci bez bodu.