Zápasy
út 27.2.2024 | Eva Šafranková | Foto: Jan Beneš / HC Sparta Praha

Hradec v bitvě se Spartou i přes střeleckou převahu padl 1:4

Zápasové menu

Domácí se v šesté minutě dostali do vedení, na které Mountfield nedokázal i přes střeleckou převahu zareagovat. To se mu povedlo na začátku druhé třetiny, ale Pražané v ní opět odskočili a svůj náskok na jejím sklonku ještě o jednu trefu navýšili. Náročná bitva to byla až do posledních vteřin, jenže hosté skóre utkání nezměnili. Naopak se to podařilo Spartě, která si tři body pojistila gólem do prázdné brány. Lvi tak padli 1:4 a na výhru v hlavním městě stále čekají od 3. října 2021.

V sestavě se po nedělním duelu proti Olomouci událo poměrně dost změn. První nastala hned mezi třemi tyče, kam se postavil Eetu Laurikainen. Univerzál Radek Pilař se přesunul do obrany, kde nahradil zraněného Petra Kalinu, a sedmým bekem byl Patrik Marcel. Pohromadě zůstala jen druhá útočná formace. Po jednozápasové pauze se vrátil kapitán Jan Eberle, chyběli naopak Christophe Lalancette a Adam Novotný. Vůbec první extraligový start si připsal osmnáctiletý Ondřej Zámečník.

Sparta v šesté minutě otevřela skóre utkání

K první střele se dostal Miroslav Forman, proti kterému však zasáhl Eetu Laurikainen vyrážečkou. Na druhé straně to zkusil od modré Jérémie Blain, ale Josef Kořenář vytasil svůj beton včas. Hra plynula velmi rychle, první přerušení přišlo až po více než třech minutách. Hradec nevyhodil kotouč z obranného pásma, čehož využil Ondřej Najman, který z rohu našel v mezikruží Pavla Kousala a ten zamířil přesně kolem vyrážečky – 1:0.

Hosté mohli vzápětí srovnat krok, protože měli k dispozici početní výhodu. Největší příležitost si vypracovali na jejím začátku, když od modré čáry pálil Jérémie Blain, ale z následného závaru žádný z jeho spoluhráčů neuspěl. Přesilovku si mohli v krátké době dvakrát po sobě vyzkoušet také Pražané, avšak téměř nic nevymysleli, což bylo způsobené i dobrou defenzivou Mountfieldu.

K vidění byl silový hokej a o hrací předmět se hodně bojovalo. Východočeši měli sice během úvodní periody výraznou střeleckou převahu, jenže pokusy nebyly natolik nebezpečné, že by si s nimi Kořenář neporadil. Proti ráně Ondřeje Zámečníka ani nemusel zasahovat, protože jeho bekhend letěl vedle pravé tyče. V posledních jednačtyřiceti vteřinách šla Sparta do čtyř, ale přečkala to bez inkasování.

Lvi vyrovnali, ale domácí opět odskočili

Lvi sice přesilovku, kterou si přenesli z předchozí části, nevyužili, po jejím skončení se však hnali za vyrovnáním. Toho se dočkali na konci 24. minuty, kdy Jordann Perret přihrál zpoza brány Alexi Tamášimu, jenž zkraje pravého kruhu překonal Kořenáře na vzdálenější tyčku. Aby domácí nezůstali pozadu, pálil rovněž z kruhu Jan Buchtele. Proti jeho střele ale vytáhl Laurikainen lapačku.

Minulá šance sparťanského útočníka sice proměněna nebyla, ovšem ta další už ano. I když byl Jan Buchtele tísněn bekem, zvládl zakončit bekhendem, které ještě brankovou čáru nepřešlo, ale na forhendovou dorážku byl Laurikainen krátký – 2:1. Poté se hráči v rudých dresech opět provinili, paradoxně však sami dvakrát ujeli do přečíslení, které pokaždé úspěšně hasil hradecký gólman.

Hokejisté z hlavního města postupně převzali iniciativu, dostali soupeře pod tlak, čehož dosáhli i díky tomu, že měli střídačku blíž. Výrazněji ale klec ohrozit nedokázali. Naopak na druhé straně Ralfs Freibergs nabil Evanu Jasperovi, na jehož ránu zareagoval Kořenář ramenem. To mohlo Mountfield mrzet, závěr druhé třetiny totiž patřil Pražanům. Laurikainen předvedl výborný zákrok proti kličce Janiho Lajunena, avšak Stephen Harper pak bez problémů zametl puk do odkryté klece – 3:1.

Pražané si náskok pohlídali

Východočeši do třetí dvacetiminutovky vlétli aktivně. Alex Tamáši poslal od mantinelu střílenou nahrávku směrem na bránu, před kterou stál Evan Jasper. Ten však kotouč neusměrnil za záda Kořenáře. Píšťalky sudích nebyly ani tolik využívány, protože k přerušení hry často nedocházelo. Nestalo se tak ani po ráně Ondřeje Najmana z těsné blízkosti, která skončila na brankové konstrukci.

Na počet vyloučení se to srovnalo, na trestnou lavici si šel potřetí v zápase sednout jeden z hostů. Sparťané jenom potvrdili, že se jim v početních výhodách příliš nedaří. Fantasticky se ale blýskl Eetu Laurikainen, jenž z otočky vychytal tutovku Pavla Kousala do lapačky. Pátý nejproduktivnější hráč domácích si tak druhý zásah v duelu nepřipsal.

Svěřenci Tomáše Martince se snažili s výsledkem ještě něco udělat, ale Pražané jim to moc neumožňovali a dvougólový náskok si pečlivě hlídali. Nebylo na co čekat, a tak hradečtí trenéři odvolali Laurikainena a zkusili to v šesti mužích již tři a půl minuty před koncem. Tento risk se Lvům nevydařil, šance Evana Jaspera totiž skončila na hrudi Kořenáře. Definitivní tečku udělal Pavel Kousal, který se trefil do odkryté klece. Mountfield tedy prohrál 1:4 a na výhru na ledě pražského klubu čeká více než dva roky.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 2