Zápasy
pá 23.2.2024 | Tomáš Prodělal

Prohra se ctí. Lvi po boji padli s Dynamem 2:3 v prodloužení

Toto derby mělo úplně všechno, snad jen kromě gólových hodů. Oba týmy hrály více než ze sta procent a tato situace z počátku svědčila Hradeckým, kteří šli zásluhou Kevina Klímy do vedení. Inkasovaný gól ale domácí rozdráždil a Dynamo začalo svého soka ždímat. Lvi se srdnatě drželi až do začátku třetí třetiny, kdy vyrovnal Sedlák, Mountfieldu však vedení vrátil Oliver Okuliar. Následně se duel strhl do infarktového finiše, který přinesl srovnané skóre a prodloužení. V tom byla šťastnější Tesla, Lvi tak z duelu, extrémně nevhodného pro kardiaky, berou bod.

Tomáš Martinec se držel rčení, že vítězná sestava se nemění. Do čtvrtého derby tak nastoupila naprosto stejná sestava jako v neděli v Karlových Varech.

Lvi letos poprvé otevřeli skóre derby

Okamžitě s úvodním hvizdem se na ledě začala rychlohra, která sice přinesla svižný hokej s minimem přerušení, zároveň také drobným nedostatkem větších šancí. Na hostující straně měl jeden náznak Jasper, který se po dobré práci Miškáře snažil u bližší tyče využít neúplné soustředěnosti Willa, ale skórem nepohnul. Na opačné straně se zaváhaní Paříka snažil chytře střelou ze záporného úhlu využít Pánik, ale ani na něj se úspěch neusmál.

Hradečtí byli v prvních minutách přeci jen o trochu aktivnější, za což byli po devíti minutách odměněni. Jérémie Blain vystřelil od mantinelu do Willa, kterému kotouč ještě před schováním do lapačky vypíchl Aleš Jergl přímo před Kevina Klímu, jenž mohl stylově oslavit první gól po návratu – 0:1. Inkasovaná branka mírně probrala Dynamo, které se snažilo o odpověď, zůstalo však jen u několika nahození, která si Pařík bez problémů pokryl. Obecně aktivní přístup Lvů domácím příliš nechutnal.

Když už se Pardubice dostaly k rychlému protiútoku, byly několikrát zastaven ofsajdem. K první větší příležitosti se tak svěřenci Marka Zadiny dostali až čtyři minuty před koncem periody, kdy zůstal na chvíli před brankou volný Vondráček, ale do puku stačil šáhnout Pařík a o zbytek se postaral Freibergs. V přesilové hře se ještě pěknou stahovačkou blýskl Jergl, jenže skóre už se do přestávky nepohnulo.

11:5 na střely, gól však nepadl

Do druhé části nastoupilo už mnohem dravější Dynamo, které přidalo na aktivitě i na tvrdosti. Tu nejlépe demonstroval Košťálek, jenž ve středním pásmu čistě zahodil Jergla. Led v okolí hostující branky dostal v prvních pěti minutách pořádně zabrat. Ze slotu nebezpečně pálil Sedlák, před brankou zase šikovně tečoval Zohorna, ale Lukáš Pařík puk za svými zády razantně odmítal. V jednu chvíli už to bylo na střelecké pokusy 11:1 pro Teslu. Ten jediný na straně hostí si připsal Tamáši, ale poněkud zmrzlý Will si bez větších problémů poradil.

První komerční brejk vzal hře spád a na ledové ploše bylo k vidění mnoho nepřesností. Touto pasáží pronikla až pěkná kombinace, na jejímž konci pálil z první Šťastný, maskovaný muž v bílém ale touš v teploměru udržel. Následně dostali k dispozici domácí přesilovou hru, během které způsobily jejich projektily Paříkovi několik modřin, po Říčkově pumelici dostal dokonce gólman prostor na vydýchání, vyrovnávací branka z toho však nevzešla.

Když Mountfield nátlak ustál a začal znovu útočit, přišla vysoká hůl Jergla oceněná čtyřmi minutami. Spolu se svými oblíbenci se nadechli k tlaku také diváci a enteria arena začala pořádně dunět. Hradečtí však početní nevýhodu, kdy spousta puků chodila přes nejlepšího střelce Radila, odehráli pozičně naprosto skvěle, a když už se Tesla dostala k palbě, stál jí v cestě Pařík. Hostující asistent kapitána se tak mohl vrátit na led, což ještě popíchlo pardubickou frustraci.

Infarktová perioda rozuzlení nepřinesla

Do třetí dvacetiminutovky nastoupili Pardubičtí tím nejlepším možným způsobem. Lukáš Sedlák nejprve vybojoval vhazování v útočném pásmu, následně si sebral puk u mantinelu a šikovně se protáhl až před Paříka, pod jehož betonem procedil touš a vyrovnal – 1:1. Domácí měli záhy ještě výhodu početní převahy, ta se jim však vůbec nepovedla. Poté však začali zatápět Lvi a Šťastnému při pokusu z velké blízkosti chyběl kousek, tlak alespoň hostům vynesl přesilovku.

Tu navíc umocnil druhý nedovolený atak na Okuliara a domácí museli na minutu a 53 vteřin do tří, což Mechováci potrestali. Giorgio Estephan dostal nabito na levý kruh, vypálil, ve skrumáži na brankovišti se nejlépe zorientoval Oliver Okuliar a vrátil hosty do vedení – 1:2. V následujících chvílích Jergl napálil bližší tyč a strhly se kohoutí zápasy, které vyvrcholily wrestlingem mezi Perretem a Musilem, domácí bek byl úspěšnější jak v potyčce, tak ve vyšším trestu. Poté se do početní převahy dostala také Tesla a předvedla dvě pěkné kombinace, Lukáš Pařík však ukradl dva góly Kousalovi, který jen kroutil hlavou. Dynamo puk do branky přeci jen dostalo, ale gól nebyl uznán, kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti, což nelibost publika ještě zvýšilo.

Závěr v duelu se proměnil v totální horskou dráhu. Nejprve se k další početní výhodě dostali Pardubičtí a už to vypadalo, že ji Mountfield ubrání, ale Matej Paulovič srovnal neposedný kotouč a následně předložil do kuchyně Richardu Pánikovi - 2:2. Derby začalo směřovat do prodloužení, to se však pokusil odmítnout Hájek, jenž se drze prodral před Paříka, navíc Kousal mohl dorážet do poloodkryté brány, ale trefil tyč. Celek zpod Bílé věže také vystrkoval růžky, když si Miškář šikovně udělal prostor a měl na hokejce rozhodnutí, ale napálil jen Willa.

Sedlák vystřelil Tesle druhý bod

V prodloužení mělo navrch Dynamo, což se ukázalo jako klíčové. Domácí uzmuli puk v obranném pásmu a ujeli do přečíslení v němž předložil Tomáš Hyka touš Lukáši Sedlákovi, jemuž už jen stačilo trefit prostředek branky – 3:2. Nakonec tedy došlo k dělbě bodů, jež byla nejspíš spravedlivá, ale Hradec bude hodně bolet.