Zápasy
pá 8.12.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Z Vítkovic s výhrou! V prodloužení vystřelil dva body Šťastný

Zápasové menu

První polovinu základní části uzavřeli hradečtí hokejisté vítězně. Duel na ledě Vítkovic měli rozehraný ideálně poté, co na vedoucí trefu domácích odpověděl dvěma trefami ve druhé třetině Giorgio Estephan. Ostravané si však díky srovnání v polovině 56. minuty došli alespoň pro bod, v prodloužení ale kapitulovali. V čase 62:33 se před Machovským po parádní přihrávce Lalancettea nemýlil David Šťastný a svým pátým gólem posunul Hradec na čtvrté místo tabulky!

Do pro hradecké fanoušky památné arény, ve které vystřelil v loňské sezoně Oliver Okuliar historický postup do finále, přijeli Lvi v pozměněné sestavě. Poprvé od zranění se vrátil do sestavy Marek Zachar, příležitost v první formaci dostal David Šťastný. Nová posila do brankoviště Eetu Laurikainen byla taktéž připravena, misi na východu Čech začala jako rezervní gólman.

Čtyřminutové oslabení Lvi neustáli, Vítkovice šly do vedení

Od úvodního buly se hrál vyrovnaný hokej na obě strany. Zhruba z poloviny zaplněná aréna, která byla otevřena v roce 1986 a je ukázkou brutalistní architektury, sledovala svižnou třetinu, v jejímž počátku neměli brankáři příliš těžkou práci. Mírně střelecky aktivnější byli hosté, za zmínku stojí zajímavý pokus Evana Jaspera na konci čtvrté minuty. S ním si ale Machovský poradil.

Nepříjemný moment přišel přesně v polovině první třetiny. Oliver Okuliar za faul vysokou holí u mantinelu vyfasoval rovnou čtyřminutový trest. Dlouhou početní výhodu v počátku nesehráli Vítkovičtí příliš dobře, přesto ale šli do vedení. Auvitu přistrčil puk ve středním pásmu pro Barinku, který se zbavil kličkou Marcela a rozjel přečíslení. V ideální moment poté nová akvizice Ostravanů posunula puk nalevo pro Jonáše Peterka, jenž přesně zacílil nad rameno Lukáše.

Závěr první dvacetiminutovky ale patřil Hradci. Rázem dokázal modrobílý celek dostat pod tlak a v polovině 18. minuty byl blízko srovnání, velmi povedené střídání, ve kterém mohl dorazit Okuliarovu střelu do prázdné Jergl, ale gólem neskončilo. Machovského nepřekonal ani Šťastný v poslední minutě, a tak domácí stále vedli 1:0.

Druhá třetina patřila Estephanovi, skóroval rovnou dvakrát

Krátce po zahájení prostřední dvacetiminutovky Vítkovice špatně střídaly a nabídly Hradci první přesilovou hru v utkání. Lvi v ní sice nijak výrazněji nezahrozili, ale navázali na výkon z posledních minut první třetiny, což jim vyneslo srovnání v polovině 24. minuty. Výborná souhra na jeden dotek začala u Kaliny, který od modré posunul na Martina Pláňka, jenž mohl střílet, místo toho ale připravil puk na zakončení do prázdné pro Giorgia Estephana.

Herní převaha Mountfieldu byla znatelná, hned v dalším střídání mohl Východočechy poslat do vedení Matěj Chalupa, sám před Machovským ale zamířil těsně vedle. Rideře se povedlo nastartovat zpět až v přesilovce poté, co hosté špatně střídali. Bukarts připravil čistou palebnou pozici pro zcela volného Kriegera na levém kruhu, zámořský útočník ale trefil jenom skvěle přesunujícího se Lukáše.

Setrvalá převaha nakonec vynesla Hradci vedoucí trefu. Opět se o ni postaral Giorgio Estephan, když Lalancette vyhrál buly a Freibergs z první posunul na kanadského útočníka, jenž tvrdou střelou z modré překonal Machovského. Vítkovice se vzepjaly v poslední minutě, kdy aktivním pohybem zle hostující obraně zavařily. Do třetí třetiny navíc vybojovaly přesilovku po sekání Blaina.

Vítkovice tlačily, srovnání jim zajistil Doležal

Domácí ale početní výhodu nevyužili, a i nadále působili Hradečtí velmi jistým dojmem. Museli však přečkat nepříjemnou pasáž na konci první pětiminutovky, kdy měla Ridera výborné střídání a několika nepříjemnými střelami dostala do varu Lukáše, který ale svůj tým držel. Zajímavou příležitost měl ve 47. minutě Kalus, jemuž zpoza branky nahrál Dej, zblízka mířil jenom do gólmana Mountfieldu.

Celek z třetího největšího města České republiky dobře zahájil i závěrečnou desetiminutovku, kdy měl hned dvě velké příležitosti. Lakatoš připravil přesnou přihrávkou od mantinelu gólovou šanci pro Deje, který ale trefil po ledě jenom Lukášův beton. Olomoucký odchovanec musel zasáhnout i proti Fridrichově střele zblízka, stejně tak jako proti zakončení Peterka, který zkoušel srovnat střelou na teploměr.

Vítkovice byly ale v závěru třetiny jednoznačně lepším celkem, což jim vyneslo srovnání na konci 56. minuty. Zdráhal poslal puk podél mantinelu na modrou pro Kováře, který nahazoval před branku. Šikovná teč Tomáše Doležala dostala puk za Lukáše a Ostravané rázem ožili. I následné minuty se nesly v duchu jejich převahy, na druhou stranu ale trávili poslední minutu před vlastní brankou. Zejména Estephan se snažil pomýšlet na hattrick a herní situace bral na sebe, siréna ale oznámila, že se body budou dělit.

Lvi si odvezli druhý bod, v prodloužení rozhodl Šťastný

Prodloužení bylo zpočátku z obou stran opatrné. Ani jeden celek si nevypracoval výraznější možnost, situaci změnili Lvi až v polovině 63. minuty. Šikovně se jim povedlo prostřídat a udržet si útočné pásmo, načež Christophe Lalancette v ideální moment našel volného Davida Šťastného, jenž prostřelil Machovského nad vyrážečkou. Výhrou 3:2 v prodloužení a prohrou Litvínova v souběžně hraném duelu s Olomoucí navíc poskočil Mountfield na čtvrté místo tabulky!

Jérémie Blain 0 0 0 -1 2