Zápasy
pá 1.3.2024 | Dominik Jarka

Úspěšná domácí derniéra. Lvi se rozloučili se základní částí výhrou

Hradečtí hokejisté se rozloučili s domácím kluzištěm v rámci základní části výhrou, plzeňské indiány přehráli výsledkem 3:1. Na konci první třetiny otevřel skóre utkání Kevin Klíma, Plzeňští ale dokázali na začátku třetí části vyrovnat stav zápasu. Hradeckým hrdinou se tak stal Radovan Pavlík, který se ve 48. minutě trhnul hostující obraně a bekhendem překonal brankáře, načež tříbodový zisk podtrhl gólem do prázdné branky Oliver Okuliar. Hradec tak poskočil v tabulce na osmé místo, v posledním kole se právě o tuto příčku utká s vítkovickou Riderou.

Hradec udával tempo a šel do vedení

Oba týmy vstoupily do zápasu velmi opatrně a soustředily se především na defenzivní hru. Výsledkem konzervativního přístupu byly pouze dvě střely na branku plzeňského Milana Kloučka za prvních sedm minut hry, indiáni se za stejný časový interval ke střeleckému pokusu ani neodhodlali. Právě Plzeňští si navíc již od prvních minut museli poradit bez produktivního forvarda Adriána Holešinského, který si po tvrdém a čistém zákroku Evana Jaspera u mantinelu poranil rameno.

Hradečtí přeci jen byli v první třetině aktivnějším celkem a energií hýřil především Aleš Jergl, při frekventovaných individuálních akcích ale nedokázal najít recept na pozorného Milana Kloučka. První velká šance zápasu se tak udála až v jedenácté minutě utkání. Po exkluzivní rozehrávce McCormacka z vlastního pásma nejprve střílel z výborné pozice Alex Tamáši mimo tři tyče, při následném samostatném úniku ho napodobil také plzeňský Petr Straka.

Postupem času se do zakončení začali dostávat také hosté, Lukáš Pařík si ale zkušeně počínal při ostré ráně Jana Schleisse i dorážce ex-hradeckého Tomáše Mertla z minimální vzdálenosti. Hradeckému brankáři v případě krize pomohla také velmi důrazná obrana Lvů, za zmínku stojí především bleskový návrat Patrika Miškáře. V sedmnácté minutě si už přeci jen puk našel cestu do branky a jako první se radovali domácí. Rozjetý Oliver Okuliar ukázal při přečíslení dvou proti obránci velký přehled, když shodil puk před odkrytou branku na Kevina Klímu, jenž zaznamenal druhou trefu po návratu do hradeckého týmu – 1:0.

Šance byly, gól se nenašel

Východočeši začali od prvních minut druhé třetiny aktivně přistupovat k rozehrávce indiánů a hradecký forčekink nadělal Západočechům velké problémy. Ambiciózní přihrávka Jordanna Perreta sice ještě adresáta nenašla, při střeleckém kolotoči Olivera Okuliara s Davidem Šťastným už ale měli domácí k druhé brance velmi blízko. Proti byl ale vynikající Milan Klouček, který vykryl čtyři ostré pokusy v rychlém sledu a udržel Plzeň na rozdílu jediné branky.

Hradečtí si nedávali pozor na disciplínu a již potřetí v utkání byly po zbytečném zákroku vyloučeni. Defenzivní část oslabení ale zvládali Východočeši perfektně a často podnikali ofenzivní výlety až před svatyni plzeňského týmu. Při nebezpečných protiútocích ale zlobilo domácí družstvo technika ve finální fázi hry a tak ze slibných situací kýžené navýšení nevzešlo. Několik příležitostí k vyrovnání skóre si vytvořili také Plzeňští, v té největší ale Marka Soukupa vynuloval tváři v tvář skvěle chytající Lukáš Pařík.

Po mírném povolení v nasazení se Lvi vrátili hlavou do zápasu a ve finálních minutách prostřední části začali stupňovat svou palbu směrem k plzeňské brance. Nepříjemné bomby Blaina a McCormacka ještě Milan Klouček kotouč viděl a dokázal zavčasu zasáhnout, při úniku Olivera Okuliara se už musel spoléhat na štěstěnu. Hradečtí si také urputně hlídali zadní vrátka, ve slibných pozicích totiž mohli Západočeši dorážet do odkryté branky. Pečlivou defenzivou ale zachránil hradecký tým nejprve Tomáš Pavelka, následně na jeho počin navázal také Evan Jasper.

Nečekané vyrovnání, poté hradecké vysvobození

Hradecký tým vtrhnul do třetí třetiny s velkou vervou navýšit své vedení a po tvrdém golfáku Martina Pláňka se mohli Lvi trhnout do dvougólového vedení, nepříjemné jedovce ale chybělo u levé tyče pár centimetrů. Taktovku v zápase postupně převzali hosté a ve 43. minutě si dokráčeli pro potřebné vyrovnání. Šikovnou teč Jana Schleisse sice Lukáš Pařík dokázal zneškodnit, po nepředvídatelném odrazu puku od zadního mantinelu už byl ale proti dorážce Jakuba Poura bezmocný – 1:1.

Domácí hokejisté s nečekaným vyrovnáním očividně nepočítali a okamžitě se pustili do napravování situace. Lvi zasypali plzeňského gólmana velkým množstvím střel, ex-pardubický brankář ale často na střelecké pokusy viděl a stihl rychle zareagovat. Ve 48. minutě se už ale skóre měnilo a prsty v tom měl netradiční střelec. Radovan Pavlík využil zmatků indiánů na levém mantinelu a ujel do samostatného úniku, který vyšperkoval bekhendovým blafákem mezi betony a druhou trefou v sezoně poslal Hradec zpátky do vedení – 2:1.

Východočeši kontrolovali v posledních minutách tempo zápasu a Plzeň se pokusila zariskovat hrou bez brankáře. Smolař zápasu Oliver Okuliar nejprve napálil při zakončení do prázdné klece tyčku, osmnáct vteřin před koncem už ale uklidil puk do odkryté branky a svou dvanáctou střelou v zápase si připsal pojišťovací gól Východočechů. Hradecký celek tak zakončil základní část na ledě ČPP Arény desátou domácí výhrou ve 26 zápasech, celkově si Mountfield na domácím ledě připsal 37 bodů. Lépe se mu v extraligovém konkurenci daří na venkovním ledě, svoji bilanci navíc může vylepšit v posledním extraligovém utkání proti vítkovické Rideře, která čeká na Hradec také v předkole play-off.