Zápasy
pá 6.10.2023 | Petr Koval | Foto: Rytíři Kladno

Nejmladší střelec Novotný pomohl skolit Kladno! Lvi zvítězili 4:3p

Zápasové menu

Zápas plný zvratů a příběhů? Tak přesně takové bylo utkání osmého kola. Po šesti letech v hradeckém dresu se Lvům v barvách soupeře postavil bývalý kapitán Radek Smoleňák. Jeho mateřský klub si ve druhé třetině vypracoval dvoubrankové vedení. Jenže obrat nastartoval Adam Novotný! Ten tak coby patnáctiletý přepsal rekord Rostislava Olesze z roku 2001 a stal se nejmladším střelcem v historii TELH! Hradec dokázal ve třetí periodě srovnat na 3:3 a poslal zápas po zásluze do prodloužení. V něm bonusový bod vystřelil po individuální akci Christophe Lalancette.

Tomáš Martinec po utkání s Karlovými Vary výrazně přeházel útočné řady. První letka zahájila duel ve složení Radovan Pavlík – Zachar – Šťastný. Poprvé v A-týmu se objevil také Adam Novotný, jenž se ve věku 15 let, 10 měsíců a 23 dnů stal nejmladším hráčem v klubové historii, který nastoupil v extralize. Do obranných řad se vrátil Filip Pavlík, jenž hrál po boku Kaliny.

První perioda branku nenabídla

Zkušenost a dravé mládí, tak by se dal ideálně popsat souboj hráčů na obou stranách. Radek Smoleňák odehrál v dresu Mountfeldu 279 zápasů a během šesti let byl oporou na ledě i mimo něj. V pátek se ale někdejší kapitán postavil proti Lvům. Proti němu svá první střídání v Tipsport extralize posbíral Adam Novotný, jenž se stal šestým nejmladším hokejistou v historii ligy.

Hned v 7. minutě Kladenští ujeli v oslabení do přečíslení. Seideroffovu ránu dokázal Kiviaho zastavit, jenže následná dorážka Plekance už skončila za jeho zády. Hradecký realizační tým si ale vzal trenérskou výzvu z důvodu nedovolenému bránění brankáři a rozhodčí po konzultaci u videa rozpažil. Východočeši byli v první periodě střelecky aktivnější.

A to i díky dvěma faulům Smoleňáka, jenž se po dvanácti letech vrátil do svého mateřského klubu. Bow si ale poradil i s pokusem Chalupy z pravého kruhu, když včas scvakl betony. A dokázal se rychle přesunout i proti Šťastnému, který z pravého kruhu nastřelil jen kanadského brankáře. Na druhé straně byl pozorný Kiviaho, jenž byl nalepený u své tyče proti Ticháčkově ráně a do šaten se odcházelo za stavu 0:0.

Fantazie! Adam Novotný se stal nejmladším střelcem v historii TELH

Druhá dvacetiminutovka rozhýbala skóre zápasu. Nejprve Rytíři využili dvou hradeckých chyb ve středním pásmu a ujali se dvoubrankového vedení. Ve 23. minutě totiž Lalancette ztratil kotouč na modré čáře, čehož parádně využil Martin Procházka. Kladenský forvard si šikovně pohrál s obráncem a propálil Kiviaha – 1:0.

O jedenaosmdesát vteřin bylo pro Hradec ještě hůře. Klepiš našel přes osu Eduardse Tralmakse, jenž zasunul kotouč za pravý beton finského gólmana. Pak ale historický příběh napsal patnáctiletý Adam Novotný. Hned v prvním zápase se totiž coby nejmladší hráč v historii Tipsport extraligy dokázal prosadit. Urostlý hokejista se nejlépe zorientovat na mezikruží a nadvakrát překonal roztaženého Bowa.

Na 2:2 poté svým sedmým gólem v ročníku srovnal Oliver Okuliar. Slovenský útočník dostal kotouč od Šťastného a z ostrého úhlu na levém křídle našel skulinku v postavení zkušeného brankáře. V závěru dostali Středočeši možnost přesilové hry. V té bleskově vykopl svůj beton po skryté Ticháčkově střele Kiviaho. Následně zahrozil Zachar, avšak ani jeho projektil v síti neskončil.

Kladno se opět ujalo vedení, Hradec však opět srovnal

Tým v modrých dresech dostal v úvodu závěrečného dějství výhodu přesilové hry. Tu využil už za čtyři vteřiny! Ticháček nabil na Eduardse Tralmakse, který bez přípravy zamířil z pravého kruhu nechytatelně do horního růžku. Vzápětí svůj tým parádně podržel Kiviaho, když se včas přesunul proti ráně dvougólového střelce a vykopl levý beton.

Hráči v bílých dresech však dokázali opět srovnat. Radovan Pavlík nahrnul puk zpoza klece na Bowa, od jehož betonu se odrazil příhodně pro Marka Zachara, který z bezprostřední blízkosti propálil brankáře mezi rukou a tělem – 3:3. Vyrovnávací gól Hradec povzbudil a Bow musel ukázat spoustu těžkých zákroků. Tak jako proti ranám Okuliara i Tamášiho ze slotu.

Kladenský gólman v poslední deseti minutovce svůj celek opět podržel. Nejprve pochytal hradecké střelce v přesilovce a posléze se bleskově přesunul proti střele Radovana Pavlíka, proti němuž zasáhl betonem. Ten vzápětí fauloval Plekance a i Rytíři hráli v závěru přesilovku. Avšak hradecká čtveřice nepovolila výraznější nebezpečí a zápas dospěl až do prodloužení.

Christophe Lalancette vystřelil bonusový bod

To zpočátku nenabídlo žádnou ofenzivní smršť. Na straně domácích se k zakončení prodral mládežnický reprezentační obránce Ticháček. Ten ale bekhendem Kiviaha nepřekonal. Všechno nasvědčovalo tomu, že diváci na ČEZ stadionu uvidí samostatné nájezdy. Jenže třináct vteřin před koncem vystřelil hradecké vítězství Christophe Lalancette. Kanadský forvard se proháčkoval obranou a zasunul puk za levý beton Bowa.