Zápasy mládeže
čt 10.8.2023 | Tomáš Prodělal

Úspěšná domácí premiéra! Junioři přetlačili Spartu v nájezdech

Zápasové menu

Po bronzovém turnaji v Pardubicích se i svěřenci Martina Vágnera dočkali prvního domácího duelu. Úvod zápasu se nesl v režii Sparty, ale díky kvalitnímu výkonu Vojtěcha Mrázka se Pražané prosadili jen jednou. Manko ve 37. minutě dorovnal Matěj Novotný. To byl však poslední gól ze hry, a tak mač dospěl až do nájezdů. V nich Hradečtí excelovali a brali cennou výhru.

Mládežníci zpod Bílé věže do zápasu nevstoupili ideálně a tempo hry určovala Sparta, nechala se však dvakrát vyloučit, čímž nabídla šanci na otevření konta domácím, jenže těm přesilovky nesedly. Otěže tak znovu přebrali Pražané a Vojtěch Mrázek se musel v brance ohánět. Třeba proti úniku Pavelky, který skvěle zastavil. „Určitě mi tlak soupeře pomohl. Myslím, že pro každého gólmana je dobré se ze začátku dostat do tempa,“ je rád brankář Lvů.

Po deseti minutách hrací doby byl však odčarován Františkem Davidem, který zakončil vlastní akci po šťastném odrazu do odryté klece a hosté zaslouženě vedli. Obraz hry zůstával stále stejný, ale domácí obrana už další puky ve své síti nepřipustila, i když některé individuální akce po posunu skóre vyloženě volaly. Mountfield se do první větší šance dostal až v závěru třetiny, ale Práškova střela byla zblokována.

Prostřední část svěřenci Martina Vágnera začali dvěma fauly, které opět eskalovaly sparťanský nápor. Ten vyústil v obrovskou šanci Holečka, který nedokázal z blízka uklidit puk do odkryté sítě, což Hradec konečně nakoplo. Králové zvířat vyrovnali hru a brzy si začali také vytvářet příležitosti. „Vyřešili jsme tam dobře pár situací,“ odkrývá strážce svatyně recept na úspěch.

Kdo přišel až na druhou polovinu, objevil úplně jiné domácí. Jakub Jón a Ondřej Zámečník ještě ze samostatných úniků neuspěli, nezadařilo se ani po Fialově nahození, které se na hraně brankoviště snažili dorážet hned tři hráči, leč Kalista měl na kontě stále nulu. O minutu později už na ní ale mohl zapomenout. Kotouč se totiž nečekaně odrazil na mezikruží k Matěji Novotnému, jež přišpendlil střelu do víka.

Závěrečná dvacetiminutovka už byla přeci jen trochu klidnější. Početní výhody zůstávaly na obou stranách stále bez účinku, a tak jsme si na větší šanci museli počkat až do 50. minuty, kdy Fábry v úniku zkusil bekhendovou kličku, kterou jen nechal vyniknout Mrázka. Ten si však konec základní hrací doby příliš neužíval. „Modlil jsem se, aby nám tam něco spadlo. Únava tam samozřejmě byla,“ přiznává „Mráza“. Přání se mu nesplnilo a zápas se prodlužoval.

Prodloužení příliš akcí nenabídlo, a tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V těch se s góly najednou roztrhl pytel, navíc byly všechny pěkné. Po dvou sériích tedy svítilo na kostce skóre 2:2. „Pro žádného gólmana to není příjemné. Pak je důležité se s tím v hlavě vyrovnat, nemyslet na to a jet dál,“ říká hradecký maskovaný muž, který se tak také řídil. Další dva pokusy chytil, navíc si domácí udrželi stoprocentní úspěšnost a bylo po utkání. Rozhodující nájezd byl připsán Marku Matašovskému, který se tak při svém debutu na ledě ČPP Arény výrazně podílel na vítězství.