Zápasy mládeže
so 24.2.2024 | Jan Hirsch

Junioři přetlačili Zubry 3:2 a brali cenné tři body

Zápasové menu

Do utkání s Moravany nastoupili svěřenci Martina Vágnera s třemi porážkami v zádech, takže měli velkou motivaci k vítězství. Po čtyřiceti minutách vedli i díky dvěma gólům Tomáše Hory 3:1. Toto vedení se jim i přes snížení podařilo udržet a zapsali tak velmi cenné tři body. Tabulka nižší nadstavby je totiž neskutečně vyrovnaná. Čtvrtý, pátý i šestý tým mají stejný počet bodů a v následujících kolech půjde juniorům o všechno.

Do úvodní dvacetiminutovky nastoupili rázněji domácí a v páté minutě z toho byla první velká příležitost. Adam Novotný se dostal ke střele od pravého kruhu, orazítkoval však tyčku. „Před zápasem jsme si říkali, že nutně potřebujeme prolomit sérii tří proher. Věděli jsme taky, že na Přerov se nám docela daří,“ vzpomíná na přechozí vzájemný duel, který skončil poměrem 6:1 pro Mountfield, Tomáš Hora. Zubři nabízeli soupeři jednu přesilovou hru za druhou. V té první toho ještě Lvi nedokázali moc vymyslet, ve druhé už svůj tým musel podržet brankář Žurek. Ten čaroval i nadále, zastavil i pokus Matěje Beneše z přečíslení.

Hradec byl ale stejně jako v předchozím vzájemném klání jednoznačně aktivnějším celkem a v 19. minutě zaslouženě otevřel skóre. Opět u toho byl Adam Novotný, který byl na ledě dost vidět. Nejmladší střelec extraligy vybojoval puk u mantinelu a přesným pasem našel před odkrytou brankou Tomáše Horu. „Adam Novotný mi výborně mi výborně přihrál, já měl před sebou už jen prázdnou bránu,“ komentuje svůj první zásah v utkání útočník. Do sirény už se toho moc nestalo a do šaten se tak šlo za stavu 1:0. „První třetina se nám povedla, soupeře jsme téměř k ničemu nepustili a dali jsme gól,“ komentuje člen druhé formace.

V druhé třetině se ale Přerov probral a nedisciplinovanost začala trápit pro změnu Východočechy. Několikrát se hráči hostí pokoušeli procpat puk za Tučka, ten však zůstával nepřekonaným. Vydrželo mu to až do 28. minuty, kdy v přesilové hře po křižné přihrávce od Bárty udeřil Adam Tomiga. Zubři i nadále obléhali hradeckého brankáře, jednou už to vypadalo, že puk za jeho záda i procpali, vytáhl se však parádním zákrokem. „Ve druhé třetině jsme přestali hrát, hned v prvním střídání jsme šli na trestnou. Byla to taková nemastná neslaná dvacetiminutovka. Dokázali jsme ale odskočit o dva góly,“ vyjadřuje se forvard k tomu, co teprve mělo přijít.

Domácí se totiž dostali do početní výhody a byl to právě Tomáš Hora, kdo přesnou střelou vracel Lvům vedení. „Trénovali jsme tu akci na tréninku, takže jsem rád že se mi to povedlo,“ raduje se. Druhý gól přišel o pár minut později, jen 48 vteřin před koncem prostřední periody. Podruhé se vyznamenal Adam Novotný, který prokličkoval útočným pásmem a procpal puk až na Matěje Beneše, kterému se podařilo nadvakrát Žurka překonat.

„Říkali jsme si, že už potřebujeme zápas dohrát v klidu a neriskovat. Důležité bylo nehnat se zbytečně dopředu a neztrácet puky,“ říká hráč ročníku 2005. Hanáci se ale za dorovnáním hnali a ohrožovali skvěle chytajícího Tučka ze všech stran. Ve 44. minutě za ním zvonila tyčka, o pár minut později to zkoušel Dobša, ale na maskovaného muže se lvem na dresu nevyzrál. Žlutomodří se nakonec dočkali alespoň snížení, přesilovou hru bleskově využil Dan Bárta.

I přes veškerou snahu troskotali hosté na domácí obraně a svěřenci Martina Vágnera dotáhli utkání až do zdárného konce. „Ve třetí třetině jsme už jen chtěli vedení pohlídat. Zbytečným faulem jsme zápas zdramatizovali, ale nakonec bereme tři body, za což jsme rádi,“ cení si 18letý Hradečák. Body jsou to opravdu důležité, jelikož tři kola před koncem nadstavby se Východočeši nachází na páté pozici, která by znamenala pád do skupiny o udržení. Mají však stejně bodů jako čtvrtý Litvínov. „Věřím, že teď už půjdeme tabulkou jenom nahoru a postup urveme,“ je přesvědčen Tomáš Hora.