Zápasy
pá 1.9.2023 | Dominik Jarka

Zápas plný přesilovek pro Lvy, přesvědčivě porazili Berlín 4:1

Hradečtí Lvi se skvěle naladili na začátek sezony, když v posledním domácím utkání před startem Tipsport extraligy přehráli poměrně suverénním výkonem německý Eisbären Berlín výsledkem 4:1. Na branku se přitom muselo čekat přes třicet minut, než se do kotouče opřel Petr Kalina a rozvlnil síť. Poté se strhla šílená bouře vyloučení, při kterých se domácí prosadili hned třikrát, hosté poté už jen zmírnili při přesilovce na konečných 4:1. Další utkání čeká Lvy ve čtvrtek 7. září proti maďarskému Fehérváru ve Vídni.

Převaha Hradce bez gólu

Hradečtí vlétli do celkově sedmého přípravného utkání aktivně a již po dvou odehraných minutách měl obrovskou gólovou příležitost na hokejce Christophe Lalancette. Ten se po velké hrubce v hostující obraně ocitl tváří v tvář s brankářem Hildebrandem, svůj forhendový blafák ale přetáhl a samostatný únik zakončil pouze neškodnou střelou do betonu. Stejný útočník dostal spoustu času i prostoru na střelu i při následné přesilovce, prudký pokus směřující do horního růžku ale zkrotil gólman pěkným zákrokem lapačkou.

Patrik Bartošák na druhé straně hřiště neměl tolik starostí jako jeho americký kolega, předvést se musel v první třetině pouze proti projektilům Noebelse a Boychuka. Hradečtí zato neustále hromadili střely na branku a testovali pozornost zkušeného Hilderanda, který v Německu působí již třetím rokem. Blízko k pokoření brankáře Berlína byl při přesilovce Alex Tamáši, šikovnou tečí ale minul o pár centimetrů levou tyčku a svůj třetí gól v probíhající přípravě tak nepřidal.

Východočeši dostali v úvodní periodě možnost až tří početních výhod, při speciálních formacích jim ale chyběl moment překvapení. Při občasných zakončeních pálili domácí do výstroje Hildebranda, ten ale kotouč vždy zachytil a chytře přerušil hru. O kýženou individuální akci se dvě minuty před koncem pokusil z levé strany Aleš Jergl, po další střele do lapačky se odcházelo do šaten bez vstřelené branky.

Lvi prolomili střeleckou smůlu

Velké repete si na začátku druhé třetiny dal aktivní Christophe Lalancette, který se hned na úvod prostřední části opět dostal do obrovské šance. Tentokrát mu do luxusní pozice přihrál kličkující Ralfs Freibergs, kanadský forvard ale střelu do protipohybu nasměroval pouze do levého ramena padajícího brankáře. Rozhodčí nasadili už od úvodního hvizdu přísný metr a doplácely na to oba týmy, při speciálních formacích byly ale oba celky spíše neúpěšné. Za zmínku stojí pouze hradecké přečíslení dvou na jednoho, při kterém rozjetý Oliver Okuliar rozezvučil pravou tyč.

I když tempo zápasu bylo na přípravné utkání velmi dobré, útočný hokej často brzdily technické nedostatky jako nepřesné přihrávky či pomalá zpracování puku. Konec těmto nešvarům vystavil v čase 31:59 Petr Kalina, jenž se po přihrávce po mantinelu tvrdě opřel do hokejky a pohlednou střelou od modré utnul střeleckou impotenci v dnešním zápase. Velkou pochvalu si zaslouží také urputně stínící Radek Smoleňák, který tak umožnil Kalinovi vstřelit svou první branku od čtvrtfinálové série s Mladou Boleslaví v sezoně 2021/22.

Lvi se po vstřelené brance vrhli na cestu za navýšením jednogólového vedení, po několika nebezpečných střelách domácích si musel trenér německého celku Serge Aubin vzít oddechový čas. Hradeckou aktivitu sice na chvilku zmírnil, dvě a půl minuty před koncem ale přišel druhý úder Východočechů. Aleš Jergl přesnou krosovou nahrávku našel při přesilovce neobsazeného Matěje Chalupu, jenž měl před brankou snadnou práci a zajistil Lvům po čtyřiceti minutách vedení 2:0.

Šílená třetina plná trestů

Domácí začali třetí třetinu symbolicky v početní výhodě, což je také provázelo po zbytek poslední dvacetiminutovky. Z přesilové hry zbývaly už pouhé dvě vteřiny, když Lalancette nabral na levém mantinelu rychlost a našel mezi kruhy volného Davida Šťastného, který se střelou nad rameno Hildebranda nemýlil. Berlínský útočník Marcel Noebels se poté zbytečně nechal vyloučit na čtyři minuty, což Lvi opět nekompromisně potrestali. Matěj Chalupa před prázdnou brankou ještě pálil do tyče, po odrazu už uklidil puk do odkryté sítě Aleš Jergl, po puku se natahoval i Tomáš Pavelka, který ale klepl do hole právě svého spoluhráče. A tak byl autorem branky určen prvně jmenovaný – 4:0.

V hradecké brance se při vyloučení Patrika Marcela nenudil o chvíli později ani Patrik Bartošák, který parádním semaforem vynuloval Frederika Tiffelse a zneškodnil lapačkou také jedovatou střelu Ty Ronninga. Pověstné bůro mohl dokončit při hře čtyři na čtyři Radek Pilař, při přečíslení tří proti jedinému obránci ale selhal se svou kličkou. Následně se roztrhl pytel s dvouminutovými tresty, což vyústilo i ve dvě a půl minuty dlouhou přesilovku Hradce pět na tři, která i přes dlouhý tlak zůstala nevyužita.

Situace se tak v rychlém sledu otočila, dvouminutovou početní výhodu stejného rázu si vyzkoušeli i hosté. Patrik Bartošák létal při kombinaci Berlíňanů od jedné tyči k druhé a předváděl exkluzivní akrobatické zákroky. To bylo ale i tak málo, Ty Ronning mu svižnou střelou k levé tyči z mezikruží ukradl tři minuty před koncem vychytanou nulu. Domácí si už konec třetí části, ve které celkově padlo šílených 27 trestných minut, pohlídali, a tak se mohou radovat z pohodlné výhry 4:1.