Zápasy
pá 22.9.2023 | Dominik Jarka

Proti Boleslavi to opět nevyšlo. Bojující Lvi padli 1:2 po nájezdech

Hradečtí na Mladou Boleslav v poslední době zase tolik neumí a i přes bojovný výkon si proti Bruslařům neporadili ani v tomto případě. Po opatrném úvodu se ve druhé třetině roztrhl pytel s vyloučeními a jako první z toho profitovali hosté, kteří šli při hře pěti proti třem z hole Mattiho Järvinena do vedení. Z totožné početní výhody odpověděl zanedlouho Oliver Okuliar a rozjásal svým čtvrtým gólem v probíhající sezoně hradecké příznivce. Velmi vyrovnaný zápas za 65 minut nenašel vítěze a tak se šlo do nájezdů. V něm byli díky třem proměněným pokusům šťastnější Bruslaři a porazili tak Východočechy už počtvrté v řadě.

První perioda střelce nenašla

Úvod zápasu a první minuty patřily mladoboleslavským hokejistům, kteří po předchozích nezdarech nastoupili s velkou odvahou poprvé v sezoně urvat body. Pavols Skalický po pár sekundách hry tečoval puk v blízkosti Bartošákovy helmy, prudká změna směru střely ale nenašla cestu mezi tři tyče. Bruslaři v herní převaze nadále pokračovali, pokusy Fořta i Dvořáčka z dobrých pozic hbitě zlikvidoval maskovaný muž hradeckého mužstva a podržel Lvy v úvodních minutách.

První větší příležitost ohrozit branku hostů dostal až po deseti minutách hry Radovan Pavlík, při střelbě golfem z velké rychlosti ale přestřelil horní tyč. Domácí po půlce třetiny už dokázali udržet puk po delší periodu času a pramenila z toho i bekhendová klička Chrise Lalancetta. Po jeho zakončení ovšem vypukl okamžitý protiútok hostů, na jehož konci byl tvrdě pálící Filip Pyrochta, ten ale ostrou střelu nasměroval vedle vzdálenější tyče. Boleslavští si po hákování Patrika Marcela vyzkoušeli také přesilovou hru, při které dlouho drželi domácí oslabení pod zámkem, ve spolupráci se skvěle chytajícím Bartošákem ale Východočeši těžkou chvilku ustáli.

Hostům byla ale po pár minutách udělena šance na reparát po provinění Kaliny a hradecké oslabení se opět pořádně zapotilo. Kotouč už téměř rozvlnil hradeckou síť, když Pyrochta od modré skryl svůj přízemní projektil, jenž těsně před brankovištěm nechtěně tečoval Freibergs, pozorný Bartošák ale rychle mávnul lapačkou a zamezil úvodní brance zápasu. Přesilovkovou souhru ukázali před první sirénou také Východočeši, při dlouhém mačkání obrany ale nezamířili dle potřeby a tak se šlo po dvaceti minutách do kabin bez branek.

Speciální formace v hlavní roli

Obě družstva nenaskočila do druhé periody ve velkém tempu a první minuty se hráči na ledě spíše oťukávali. Po nepřesnostech na puku a ztrátách ve středním pásmu přišly na řadu i střely na branku. K prvnímu střeleckému pokusu se proháčkoval po dobré práci na mantinelu Lantoši, z úhlu ovšem jenom nastřelil rameno Bartošáka. Ex-boleslavský David Šťastný poté přerušil statický tlak domácích překvapivou kličkou z pravého kruhu na střed a přízemním pokusem rozezvučil vystrčený beton Novotného.

V duchu četných vyloučení se nesla většinová část druhé třetiny. Aleš Čech nejprve seknul ujíždějícího Evana Jaspera a vysloužil si za to dvouminutový odpočinek na trestné lavici. Aleš Jergl v něm po zpracováním puku bruslí pálil do ramena přesouvajícího se Novotného, jinak ale byli Hradečtí neškodní. Lvi se naopak nechali v rychlém sledu dvakrát vyloučit a Bruslaři si zahráli minutovou přesilovku pěti proti třem. Trpělivý Kevin Pyrochta si na modré chytře počkal na skvěle odskočeného Mattiho Järvinena, na jehož čekala u pravé tyče již velmi lehká práce - 0:1.

Domácí chtěli rychle odpovědět na nepříznivě vyvíjející se stav zápasu, puk je však v mnohých případech neposlouchal a na pomoc jim tak přišly až, podobně jakou soupeři, přesilové hry. Bruslaři se nechali v 37. minutě dvakrát vyloučit a Lvi si s chutí smlsli na přesilovce pěti proti třem. Christophe Lalancette neuspěchal své rozhodnutí a pěknou kolmicí našel u pravé tyče volného Olivera Okuliara, který i s malou porcí štěstí dostal puk do odkryté branky. Středočeši se ovšem brzy znovu provinili proti pravidlům a čekala je další minuta hry ve dvojitém oslabení. V něm jeden z dvojice Pavelka-Tamáši zdánlivě dostrkal puk za brankovou čáru, zásah videorozhodčího ovšem prokázal, že kotouč zůstal některou ze svých částí na čáře a skóre se tak před druhou sirénou neměnilo.

Lvi z tlaku nevytěžili vítěznou branku

Východočeši se pustili do třetí dvacetiminutovky s velkou chutí a po půl minutě se v parádní střelecké pozici octil nikým nehlídaný Patrik Miškář u pravé tyče, puk ale nezvedl ideálně a trefil pouze stažený beton Novotného. Hradec v tlaku pokračoval a Okuliar ve spolupráci s Tamášim a Jerglem dobývali brankoviště hostů, gólman Bruslařů ale s vypětím všech sil udržel puk před brankovou čarou. Po delší odmlce zahrozili z protiútoku také Boleslavští, Malát ale střílenou přihrávku tečoval nepřesně.

Při držení puku se ke zděšení domácích fanoušků dopustil ojedinělé minely vyjetý Patrik Bartošák, který sklepl puk na špatnou stranu hřiště a velké nedorozumění zachránil až rychlým přesunem k pravé tyčce, kde zamezil uspěchané střele hostů. Iniciativu po kratší odmlce převzali znovu Lvi a Okuliar se po nepovedeném přečíslení dvou na jednoho dostal také do šarvátky. Gradující výkon Mountfieldu mohl vyvrcholit Alex Tamáši, kterému se jako na zlatém podnose odrazil puk na hokejku, z levého kruhu ale nepřizvedl kotouč dostatečně a trefil mladoboleslavského brankáře.

Hradečtí se nevzdávali naděje na vstřelení vítězné branky a zasypali Novotného v posledních minutách třetí třetiny smrští puků. Chalupa nejprve nezkrotil žabku Zachara u pravé tyče, Eberle to zase vzal při přečíslení tří proti jednomu na sebe a škrtnul pukem vyrážečku Novotného. Mountfield při obrovském tlaku ždímal obranu hostí a vynikající Novotný létal od jedné tyče k druhé, aby udržel remízový stav. To se mu také povedlo a po šesté z posledních osmi vzájemných střetnutí s Bruslaři se šlo do prodloužení.

V nájezdech si hosté došli pro první body

Po jedné odehrané minutě prodloužení přišlo velké rozhodnutí ze strany sudích, kteří za sekání vyloučili dorážejícího Perreta. Hosté se tlačili do zakončení a dvakrát se před Bartošákem mohl prosadit osamocený Skalický, k tomu mu však scházela dostatečná přesnost. Na hradeckého brankáře si nepřišel ani jedovatě pálící Ondřej Roman a Lvi tak po infarktovém prodloužení dotáhli zápas až do samostatných nájezdů. Na proměněné pokusy Šmerhy a Maláta ještě odpověděl Jergl s Okuliarem, povedený bekhendový blafák Davida Bernada už ale nadobro přisoudil Bruslařům první dva body do tabulky.