Zápasy
ne 3.12.2023 | Eva Šafranková

Třetí výhra v řadě nepřišla. Lvi padli s Plzní 1:2 po nájezdech

Duel proti Plzni žádné gólové hody nenabídl, byl to totiž především souboj brankářů. Na první gól se muselo čekat až do 39. minuty, kdy se prosadili hosté. Hradec se vyrovnání dočkal deset minut před koncem třetí třetiny, když se po více než roce a půl trefil Petr Kalina. Další branka už nepadla, a tak po prodloužení, které o vítězi nerozhodlo, přišly nájezdy. V nich se dařilo lépe Indiánům, kteří vybojovali bonusový bod. Lvi tedy prohráli 1:2, tomuto soupeři podlehli podruhé v sezoně a čtvrtou domácí výhru za sebou si nezapsali.

Hradecká marodka se trochu vyprázdnila, po jednozápasové pauze se totiž vrátil Jérémie Blain, jenž si oblékl i kapitánské céčko. Místo tak nezbylo na obránce Michaela Gaspara. Do sestavy přibyl rovněž Aleš Jergl, který nastoupil v první útočné formaci spolu Oliverem Okuliarem a Patrikem Miškářem. Naopak chyběl Lukáš Pajer, na jehož pozici se přesunul Matěj Chalupa.

První třetina gól nenabídla

Na první početní výhodu se v tomto zápase nemuselo příliš dlouho čekat, protože si ji mohla zahrát Plzeň již ve druhé minutě, kdy Jan Lukáš při odpálení puku z brankoviště nešťastně podrazil soupeře. Hosté v této herní situací téměř nic nevymysleli, poté však tečovaný pokus Adriána Holešinského proletěl jen těsně kolem vzdálenější tyče. Hru, která byla zpočátku poměrně dost přerušována, doplnily výraznější možnosti obou týmů.

Samuel Hlavaj si třeba připsal zákrok, když ránu Kryštofa Langa z pravého kruhu ukryl do své lapačky. Na druhé straně se musel proti přečíslení Škodovky činit Jan Lukáš, jenž si nadvakrát poradil se zakončením Petra Straky. Před prvním vyloučením Indiánů mohl Hradec otevřít skóre duelu, ale střelu Giorgia Estephana zblokoval hostující Kryštof Hrabík vysoko nad bránu. Právě lotyšský reprezentant v přesilovce nejvíce zahrozil, po jeho pokusu od modré však zacinkala tyčka.

Východočeši byli o trochu výraznější, ovšem domácí strážce svatyně se také musel mít na pozoru. Proti tutovce Jakuba Lva ale výborně vytasil beton. Lvi mohli potrestat nedisciplinovanost Jana Piskáčka, který šel pykat podruhé v této periodě. To se jim nepovedlo, i když z těsné blízkosti se o teč pokoušel Evan Jasper, avšak trefil pouze výstroj Hlavaje. V samotném závěru první třetiny projel po levém křídle Matěj Chalupa, jeho zakončení z kruhu ale gólman v modrém dobře viděl a zasáhl lapačkou.

Plzeň v závěru druhého dějství otevřela skóre utkání

Jednu z prvních příležitostí v prostřední části si připsali svěřenci Tomáše Martince, když David Šťastný z pravého kruhu nabil na modrou Martinu Pláňkovi, který však Hlavaje nepřekonal. V utkání, které bylo s čertovskou tematikou a programem pro děti, si diváci v ČPP Aréně na další střelecké pokusy museli počkat. Když už se jeden z celků dostal do útočného pásma, nic výrazného nevymyslel a ani se tam dlouho nezdržel.

Vzápětí byli ale oba brankáři pořádně rozhýbáni, po delší době si totiž mohli sáhnout na kotouč a ukázat své schopnosti. Nejprve Jana Lukáše prověřil Tomáš Dujsík, na druhé straně to byl Radek Pilař. Rodák z Jičína mohl zakončovat do prázdné klece, avšak Jakub Lev, jenž se poprvé od svého odchodu do města piva představil pod Bílou věží jako soupeř, mu v tom zabránil. Ačkoliv bylo Indiánů na ledě o jednoho víc, v brejku se ocitl francouzský rychlík v hradeckých barvách Jordann Perret, ovšem Hlavaje nepropálil.

Západočeši tak prokázali třetí nejhorší úspěšnost využití přesilovek, čehož mohl využít Mountfield, ale Christophe Lalancette po pobídce od Giorgia Estephana nenasměřoval hokejku ideálně a trefil jen boční síťku. Toho muselo mrzet, protože Škodovka zanedlouho udeřila. Hosté se udrželi v útočné třetině a ve 39. minutě od pravého mantinelu Miroslav Indrák vybídl Tima Söderlunda. Pátý nejproduktivnější plzeňský hráč ze slotu už pak zamířil do odkryté brány. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

O vyrovnání se postaral sváteční střelec Petr Kalina

Hradečtí si přenesli z předchozí dvacetiminutovky početní výhodu, která měla trvání 63 vteřin. Od modré to zkusil Jérémie Blain, ale v roli kapitána si gól nepřipsal. Jeho pokus byl sice tečován, Samuel Hlavaj však zasáhl betonem. Záhy měli Lvi další přesilovou hru, jenže svoji pozici třetí nejlepší úspěšnosti využití nepotvrdili, i když většinu jejího času strávili v útočném pásmu.

Menší potyčka vznikla mezi Ralfsem Freibergsem a Jakubem Pourem, kteří byli potrestáni dvouminutovým trestem za hrubost. I nadále se však hrálo v pěti mužích na obou stranách. Východočeši postupně zvyšovali obrátky, což se jim vyplatilo. Petr Kalina totiž obdržel nahrávku od Davida Šťastného a slovenského brankáře ve službách Indiánů propálil nad vyrážečku. Hradecký obránce se trefil poprvé od druhého čtvrtfinále s Mladou Boleslaví, které se konalo 20. března 2022.

Velmi brzy mohl odpovědět exhradecký Petr Zámorský, Lukáš však sklapl betony včas. Mountfield svým aktivním pohybem poměrně trápil svého soupeře a mohl několikrát definitivně rozhodnout. Blízko tomu byl třeba Giorgio Estephan, kanadský forvard ale pouze trefil připraveného Hlavaje. Plzeňští toho mnoho už v základní hrací době nestihli, a tak se šlo za vyrovnaného stavu 1:1 do prodloužení.

Bonusový bod získala Plzeň po nájezdech

V něm ve své aktivitě pokračovali právě hokejisté v bílých dresech, kteří se více drželi na kotouči, ale nic nebezpečného nevytvořili. Z ničeho nic mohl udeřit Tomáš Mertl a využít zmatky před domácí bránou, jenže neuspěl. Když nerozhodl ani na druhé straně kluziště Jérémie Blain, přišly na řadu samostatné nájezdy. Matěj Chalupa sice dostal puk za záda Hlavaje, avšak nikdo z jeho spoluhráčů se k němu nepřidal. Za Západočechy se nejprve trefil Adrián Holešinský a po něm Tim Söderlund, jemuž byl připsán vítězný gól. Mountfield tak padl 1:2 a ani napotřetí v sezoně neodešel z nájezdů, které proběhly v ČPP Aréně, jako vítěz.