Zápasy
pá 24.11.2023 | Šimon Zemánek

Druhá výhra v řadě! Lvi zdolali Kladno v urputném duelu 2:1

Hradečtí bodově navázali na mač proti Energii, tentokrát doma zdolali podruhé v sezoně Kladno v čele s Radkem Smoleňákem, jenž přijel pod Bílou věž poprvé po šesti letech jako soupeř. Středočeši šli do vedení po trefě Jaromíra Pytlíka, Východočeši zanedlouho odpověděli zásluhou pohledné kombinace, na jejímž konci byl Jordann Perret. Rozhodujícím momentem byl premiérový zářez sezony z hole kapitána Jana Eberleho ze druhé třetiny.

Oproti poslednímu úspěšnému mači trenéři pozměnili útočné řady. Do zápasového provozu se po zranění vrátil Alex Tamáši, jenž nahradil v sestavě Adama Novotného, slovenský centr naskočil ve druhé formaci vedle Olivera Okuliara a Evana Jaspera. Třetí letka nastoupila ve složení Perret-Lalancette-Estephan. V brankovišti si svou premiéru v hradeckém dresu odbyla nejnovější akvizice klubu – Jan Lukáš.

Pocta Smolimu, zajímavá první část skončila remízou

Ještě před vypuknutím duelu diváci náležitě zavzpomínali na bývalého hráče, kapitána a nejlepšího střelce klubu – Radka Smoleňáka, jenž nedávno zamířil právě do svého mateřského Kladna. Krátce po zahájení utkání se stihla obě mužstva provinit proti pravidlům, při hře čtyři na čtyři nejvíce zahrozil lotyšský střelec hostí Eduards Tralmaks, po prokličkování mezi obranou Mountfieldu ale z mezikruží těsně minul klec. Vzápětí už ale Středočeši slavili.

Jaromír Pytlík projel defenzivou domácích, dostal se až před Lukáše odkud také zakončil. Touš poskakoval na čáře a maskovaný muž Lvů si jej při snaze odpálit do bezpečí nešťastně srazil za svá záda – 0:1. Za sedm sekund však mohlo být pro Královéhradecké ještě hůř, branka Tralmakse po přečíslení dva na jednoho nebyla uznána kvůli kopnutí. Opaření Východočeši vzali tuto pasáž hry jako dostatečné varování a na vyrovnání se tak nemuselo čekat dlouho.

Evan Jasper zpoza klece skvělou zadovkou vybídl Giorgia Estephana, jenž nezpanikařil a ještě hledal najíždějícího Jordanna Perreta. Francouzský forvard pohotově zakončil pohlednou akci trefou do odkryté svatyně – 1:1. Záhy mohl poslat Lvy do vedení Radek Pilař, v brejku však nedokázal přehodit beton Landona Bowa. Nejhorší defenziva soutěže měla namále ještě při přečíslení dua Jan Eberle, Radovan Pavlík. Druhý jmenovaný však při zakončení kotouč netrefil ideálně, skóre se tak do sirény už ani po žádné z dalších akcí nezměnilo.

Lvi odskočili do vedení

Po úvodním rozpačitém dějství vstoupily do toho následujícího oba mančafty opatrně. První možnost měl tak předposlední celek tabulky až po více než třech minutách, Jakub Babka z mezikruží nastřelil tyč. Následně si kratší tlak v pásmu soka vytvořili svěřenci Tomáše Martince, kapitán Jan Eberle ani Alex Tamáši však v dobré pozici nedokázali usměrnit puk až do sítě. Následovala spousta nepřesností a nedorozumění, naopak záživných akcí ubylo. Hra se také poměrně často kouskovala.

Po čase si dobrou herní sekvenci připsali svěřenci Otakara Vejvody, maskovaná posila z finské SaiPy ve východočeském brankovišti si ale s nepříjemnými projektily Chrise Marteneta i ex-hradeckého Richarda Jarůška z kruhu poradila a podržela svůj celek. Zápasové tempo šlo čím dál tím více dolů, navíc hra se opět velmi často přerušovala. Nepříliš atraktivní pasáž tak ukončil až únik Mountfieldu.

Radovan Pavlík vyslal do brejku ujíždějícího Jana Eberleho, ten se v tváří tvář Bowovi trefil nekompromisně do šibenice. Člen zahajovací formace se prosadil poprvé v aktuálním ročníku – 2:1. Lvi ucítili příležitost a vzápětí mohli náskok navýšit, po pobídce od Alexe Tamášiho ale na kruhu volný Evan Jasper vypálil z první vedle pravé tyče soupeřovy klece. Tým zpod Bílé věže poté nevyužil toho, že Bow byl přes minutu bez hole. A když Lukáš zneškodnil Tralmaksův pokus o desátý zářez sezony, šlo se do kabin za stavu 2:1.

Východočeši si výsledek pohlídali

Do finální periody hosté vlétli, Jan Lukáš musel být už od jejího startu v pozoru, už v první minutě štiplavě pálili Sideroff s Tralmaksem. Rytíři záhy dostali možnost početní převahy, ta se však dlouho nevyvíjela podle jejich představ. V jejím závěru ale přece jenom zahrozili, parádní individuální akci kanadského forvarda Sideroffa ale utnul důležitý zákrok lapačkou v podání Jana Lukáše proti svižné střele.

Kladno bylo aktivnějším celkem a chtělo odvrátit sedmou prohru v řadě. To Rytířům mohl výrazně zkomplikovat Radovan Pavlík, domácí rychlík ale v úniku zakončil nad kasu Středočechů. Vzápětí na druhé straně pálil Jaromír Pytlík, kladenský útočník jen těsně minul prostor mezi třemi tyčemi. Mountfield nechtěl jen bránit a měl ke konci klání dobrou ofenzivní pasáž, avšak navýšit skóre a pojistit tak své vítězství se mu nepodařilo.

Hostům docházel čas, navíc mančaft od soutoku Labe s Orlicí kvalitně šetřil cenné sekundy, a tak se Rytíři k risku bez brankáře, před zraky 4531 fanoušků, dostali až lehce přes minutu do poslední sirény. Hra v šesti se Středočechům úplně nevyvedla a tří bodový zisk mohl do prázdné klece znovu zpečetit Radovan Pavlík, avšak nastřelil obětavého blokujícího protivníka. Více už střetnutí nenabídlo, a tak se z vítězství 2:1 mohli radovat Královéhradečtí.