Zápasy
čt 15.3.2018 | Petr Šatalík

Hradec urval první výhru v prodloužení. Nad Libercem vede 1:0 na zápasy!

Byl to zápas se vším všudy, první utkání čtvrtfinálové série mezi Hradcem a Libercem nabídlo nasazení, povedené akce i krásné a šťastné góly. Mountfield sice na začátku duelu rychle prohrával, brzy však srovnal a ve druhé třetině střetnutí otočil. Bílí Tygři ale bojovali a dokázali dotáhnout vedení Lvů. Rozhodovat nakonec muselo prodloužení, v němž se štěstí přiklonilo na stranu Východočechů, kteří si připsali první velmi důležité vítězství 3:2.

Sestava na začátek play off byla trochu rozdílná proti té z posledního kola základní části. Do branky se opět postavil Rybár, na soupisku se nedostal sedmý obránce Zámorský. Látal se přesunul z druhé útočné formace do čtvrté, jeho pozici zaujal Bednář. Ve třetí ofenzivní letce nahradil Šimánka Dragoun. Radovan Pavlík plnil úlohu třináctého forvarda.

Liberec šel rychle do vedení, Hradec však brzy srovnal

Že je základní část definitivně pryč, bylo jasné od úvodních vteřin. Na ledě se hned v prvním střídání odehrálo několik tvrdších střetů. Do utkání lépe vstoupili Severočeši, Lvi si při ofenzívní snaze nepohlídali zadní vrátka. Bulíř vyslal do úniku Marka Kvapila prudkou přihrávkou, útočník Bílých Tygrů naznačil Rybárovi kličku a následně mu zasunul puk bekhendem mezi betony.

Východočeši ale s odpovědí dlouho neotáleli a brzy srovnali krok. Vydarený vystřelil od modré čáry, Will jeho pokus pouze vyrazil před sebe, kde se ve změti hokejek nejlépe zorientoval Petr Koukal, který nekompromisně napálil puk z bezprostřední blízkosti do sítě – 1:1. Oba týmy pokračovaly v divokém rytmu i poté, Smoleňák dostal kotouč od zadního mantinelu do prostoru mezi kruhy, ale v obrovské šanci pálil pouze nad.

Ani Severočeši ale neskláněli zbraně, na delší dobu se usadili před svatyní Mountfieldu a kombinovali po mantinelech, akci zakončila tvrdá střela Ševce od modré, proti které Rybár vytáhl parádní semafor, ačkoliv mu clonilo několik hráčů. Závěrečnou šanci prvního dějství měl Kukumberg, jenž se snažil překonat Willa kličkou do forhendu. Také díky zákroku jednoho z bránících hráčů na hranici pravidel nezakončil dost důrazně, takže se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Východočeši měli převahu, skóre zůstalo vyrovnané

Do druhé třetiny vstoupili lépe Hradečtí, Kukumberg poslal od pravého mantinelu střílený pas před bránu, kde šikovně tečoval Cingel. Kotouč po odrazu od jeho hole zamířil jen těsně vedle levé tyče svatyně Bílých Tygrů. Mountfield ve své aktivitě pokračoval i nadále, z jeho tlaku a dobrého pohybu následně těžil, Liberec začal faulovat a Lvům se tak otevřela cesta k bráně protivníka.

Východočeši hráli 20 sekund přesilovky 5 na 3, po jejím vypršení pokračovala klasická početní výhoda, kterou dokázali zužitkovat. Smoleňák se vřítil do pásma, z osy hřiště poslal kotouč doprava, kde se do něj na kruhu opřel Lukáš Cingel, jehož tvrdá rána na zadní tyč byla nechytatelná – 2:1. Hradec se snažil své vedení zvýšit, přihrávku od zadního mantinelu do prostoru mezi kruhy zpracoval Köhler, na něhož však naskákali čtyři Severočeši a zakončení mu znemožnili.

Následně šli do čtyř svěřenci Václava Sýkory, Dragoun si i tak zvládl vypracovat slušnou šanci, po jeho střele z mezikruží byl Will rád, že dokázal zkrotit neposedný puk. Bílí Tygři v přesilovce vypálili v podstatě jednou, přesto jim to stačilo na srovnání, když Marek Kvapil trefil z pravého kruhu přesně pod vyrážečku Rybára – 2:2. Poté, co se další šance neujaly, odcházeli hokejisté do šaten opět za nerozhodného stavu.

Třetí dějství nabídlo trochu opatrnější hokej

Vstup do třetí třetiny nenabídl větší šanci, ačkoliv aktivnější byl stále Mountfield. Gregorcův pokus od modré skončil jen na zadním mantinelu za bránou Willa. O chvíli později předvedli rychlou akci Liberečtí, Filippi dostal křižný pas na pravý kruh, Rybár se nestíhal přesunout a muselo se mu hodně ulevit, když snajpr Bílých Tygrů odkrytou část hradecké svatyně minul. Na opačném konci kluziště se do zakončení z bezprostřední blízkosti dostal Cingel, jeho pokus se však neujal, stejně jako následné dorážky.

Poté opět zahrozili Severočeši, Filippi napřáhl na vrcholu pravého kruhu k ostré střele, kterou Rybár vytěsnil ramenem do ochranné sítě. Následně se poprvé v zápase objevila hlušší pasáž, kdy se ani jeden z celků nemohl delší dobu dostat do šance. Pak se však Jelínek propracoval do úniku a za ruční brzdu zatáhl Bednář, po jehož zákroku bylo nařízeno trestné střílení. Zkušený forvard Liberce chtěl překvapit brankáře Lvů střelou na vyrážečku, jenže ta byla připravená a kotouč zastavila.

Východočeši byli v závěru třetí třetiny o poznání aktivnějším mužstvem. Smoleňák dostal střílenou přihrávku z pravého mantinelu a tečoval kotouč jen těsně vedle levé tyče svatyně Bílých Tygrů. Tlak svěřenců Václava Sýkory však v základní hrací době ke gólu nevedl, takže utkání po šedesáti minutách dospělo do prodloužení.

Prodloužení trvalo jen 123 vteřin, Lvi urvali cennou výhru

To se však příliš dlouho nehrálo. První velkou šanci měl Cingel, jenž dostal nabito mezi kruhy, ale svou ránu namířil vedle. Utkání pak rozhodla pro Lvy šťastná chvilka. Lukáš Vopelka nahodil kotouč z pravého rohu kluziště před bránu, kde si ho Šmíd srazil bruslí do vlastní sítě. Východočeši tak urvali první výhru a ujali se tak důležitého vedení čtvrtfinálové série.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Utkání bylo vyrovnané, nevstoupili jsme do něj vůbec špatně. Myslím herně, ale co se týče brankového vyjádření, tak Liberec rychle potrestal první naši chybu gólem. Bylo důležité, že jsme na něj stihli odpovědět ještě v první třetině. Ve druhé jsme byli iniciativnější, ale nic jsme z toho nevytěžili. Ve třetí jsme měli začátek zase špatný, měli jsme dvě přesilovky a ty jsme neodehráli vůbec dobře. Naštěstí jsme i my pak ubránili oslabení a Patrik Rybár chytil trestné střílení. To byl strašně důležitý moment. Bylo to vyrovnané až do konce. Prodloužení jsme začali aktivně a hokejové štěstíčko se k nám přiklonilo, protože to byl celkem kuriózní gól. Ale i takové padají a dneska rozhodl. (reakce na Pešána, pozn. red.:) Myslím, že je jedno, jestli má hráč sto dvacet kilo, nebo osmdesát. Když je na něj prostě faul, tak padnout může. Já jsem ty věci viděl jako fauly.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Čekali jsme vyrovnané utkání, což se potvrdilo. Myslím, že celá série bude o malých detailech. Vstoupili jsme do zápasu dobře, ale ve druhé třetině jsme domácím nabídli převzít iniciativu, protože jsme byli neustále ve čtyřech. Domácí to nakoplo, od půlky zápasu byli aktivnější. My jsme nakonec vyrovnali a utkání šlo do prodloužení, ve kterém kousek toho hokejového štěstí stál na straně domácích. Pro mě je trochu ku podivu, jak dokážou sto- nebo stodvacetikiloví hráči domácích padat v soubojích. To je věc, která mě na utkání trochu mrzí.