Aktuální zprávy z klubu
pá 6.7.2018 | Petr Šatalík

Heroický souboj s Libercem a těsná prohra s Oceláři. Takové bylo play off Hradeckých

Po historicky nejúspěšnější základní části pod Bílou věží šli Východočeši v uplynulé sezóně do vyřazovacích bojů z parádní druhé příčky. Na svého protivníka pro čtvrtfinále si museli počkat, předkolo play off jim nakonec přiřadilo nejtěžšího možného soupeře, Bílé Tygry z Liberce, kteří přímo mezi nejlepší osmičku nezamířili jen proto, že měli horší vzájemné zápasy s Pardubicemi. Mountfield HK je po nezapomenutelné sérii vyřadil a v semifinále narazil na Třinec. Oceláři se rychle ujali vedení 3:0 na zápasy a ačkoliv Lvi ještě zabojovali a sérii řádně zdramatizovali, na postup do finále to v uplynulé sezóně nestačilo.

Hokejisté z města na soutoku Labe a Orlice prošli mezi nejlepších osm z druhého místa po základní části. Kdekdo tak mohl přemýšlet o tom, že postup do finále je defacto povinností. Jenže Hradečtí dostali neskutečně silného protivníka v podobě libereckých Bílých Tygrů. Hned první duel série dospěl až do prodloužení, v němž Lukáš Vopelka šikovně nahodil kotouč z rohu kluziště do brankoviště, kde si ho vracející se Šmíd srazil do vlastní sítě. Lvi tak vedli 1:0 na zápasy.

Také druhé utkání před vlastním publikem Východočeši vyhráli. Průběh však byl přece jen trochu odlišný, svěřenci trenéra Pešána šli gólem Bakoše z 6. minuty do vedení. Mountfield HK dlouho hledal odpověď na tento zásah. Ta přišla až v závěrečné desetiminutovce, ale stála za to. Po sobě se totiž trefili Cingel, Smoleňák i Bednář, přičemž zejména gól druhého jmenovaného po krásné přihrávce Cibulskise zaslouží uchování v paměti. Královéhradečtí tak mířili pod Ještěd s náskokem dvou zápasů.

Liberecké šelmy vystrčily drápy

Že na horké půdě severočeských hokejistů nebude snadné urvat výhru, věděli Lvi dlouho předem, v Liberci totiž předtím devětkrát v řadě prohráli. Na první pokus v play off tuto sérii utnout nedokázali, rozhodla první polovina duelu, v níž svěřenci trenéra Pešána nasázeli tři góly, zatímco za Mountfield se trefil jen Smoleňák. Závěr přinesl dvě další branky, po jedné na každé straně a hráči z města nad Lužickou Nisou snížili poměr vyhraných utkání na 1:2.

Nejjednoznačnějším soubojem série se stalo střetnutí číslo 4. Liberec otevřel skóre v 6. minutě zásluhou Redenbacha, své vedení pak v druhé třetině navýšil o další dva zásahy. Hokejisté z východních Čech marně hledali recept na jejich neproniknutelnou defenzívu řízenou bezchybným Willem, jenž si připsal na svůj účet čisté konto. Série se tak vracela na soutok Labe s Orlicí za nerozhodného stavu 2:2.

Pátý duel čtvrtfinále se rovnal dokonanému obratu Libereckých v sérii. Severočeši znovu zaznamenali rychlý gól, který si už po devětasedmdesáti sekundách hry připsal Kvapil. V druhé třetině zvýšil vedení Bílých Tygrů Vlach, jehož gól byl ve finálním účtování tohoto střetnutí rozhodující, jelikož Hradečtí si připsali jen jeden zásah, když v 50. minutě korigoval Červený. Mountfield HK se tak dostal na hranu vyřazení z play off a musel porazit výběr Filipa Pešána dvakrát v řadě, pokud chtěl pomýšlet na semifinále.

Úkol byl o to těžší, že hokejisté z města pod Bílou věží prohráli na ledě Liberce nyní už 11 zápasů v řadě. Výhra v Home Credit Areně tak příliš reálně nevyhlížela, přesto ji Hradec Králové dokázal urvat, poté co se prosadili dva jeho nejproduktivnější hráči v play off. Rudolf Červený poslal Mountfield na začátku druhé třetiny do vedení a po srovnání Bulíře rozhodl šestý duel čtvrtfinále 31 sekund před jeho koncem fantom Východočechů ve vyřazovací části – Radek Smoleňák.

Lvi dokonali obrat, začátek série s Třincem však nezvládli

O osudu čtvrtfinále mezi Hradcem a Libercem tak musel rozhodnout sedmý zápas. Pro Mountfield HK šlo o jeho první sedmý duel vyřazovací části v extraligové historii. Utkání bylo bezbrankové až do své poloviny. Pak ale přišla čtyřminutovka Lvů, která byla pro osud série klíčová. Nejprve se trefil Petr Koukal a po něm předvedl svou nepostradatelnost opět Radek Smoleňák, jehož gól poslal mužstvo zpod Bílé věže do semifinále. V závěru totiž ještě korigoval Krenželok, Bílí Tygři bojovali až do konce a play off opustili se ctí.

Jen o tři dny později začalo semifinále, v němž Lvi narazili na Třinec. Únava z vyčerpávajícího souboje s Libercem byla na jejich výkonu patrná. Oceláři sice také hráli čtvrtfinále na sedm duelů, ale končili o den dříve a v posledním utkání mohli vypustit závěrečnou třetinu, před níž vedli nad Pardubicemi už 5:0. Větší prostor na odpočinek v prvním duelu série zúročili stoprocentně, do vedení se dostali již v 2. minutě a v další třetině svůj náskok ztrojnásobili. Konečné skóre pro ně vyznělo poměrem 4:1, za Lvy se trefil jen Radovan Pavlík.

Druhé střetnutí semifinále už bylo podstatně vyrovnanější, Oceláři šli sice znovu rychle do vedení, po první třetině vedli o dvě branky. Jenže hned na začátku té druhé snížil Džerinš a Slezané se tak museli o výsledek utkání strachovat až do konce. Skvělý defenzívní výkon v čele s pozorným Hrubcem, který z 34 střel nechal za svá záda projít jedinou, znamenal, že si Třinečtí vezli na břeh řeky Olše dvouzápasové vedení a Lvům se začala stahovat smyčka kolem krku již podruhé v play off.

Souboj číslo 3 v sérii s Oceláři byl nejhorším vystoupením Východočechů ve vyřazovací části. Hráči z města na soutoku Labe a Orlice byli snad až příliš motivovaní srovnat krok se soupeřem a vrátit semifinále do Hradce za nerozhodného stavu. Z přílišné snahy pramenily chyby, brankář Rybár střídal po čtyřech odehraných minutách, Pavelka obdržel gól přesně 100 sekund po svém příchodu mezi tyče. Jediný pro Mountfield světlý okamžik v temném utkání zařídil Cingel, jehož zásah však nezmírnil hladkou porážku 1:5. Lvi se tak znovu ocitli na hraně vyřazení.

Nezapomenutelná trefa i smolný konec

Nebyli by to ale hráči Hradce Králové, kdyby svou kůži dávali lacino. Do druhého dne zvládli nepovedený zápas dostat z hlavy a na třinecký led nastoupilo nové odhodlané mužstvo. První branku sice opět zaznamenali Oceláři, jenže během tří minut zařídil Cibulskis srovnání a především hra Východočechů působila mnohem přesvědčivějším i klidnějším dojmem. Následně dominovaly obrany a gólmani, Slezané chtěli rychle postoupit, Lvům se nechtělo končit tak brzy. Duel rozhodlo až prodloužení, střela Gregorce a přesná teč Radka Smoleňáka. Mountfield HK žil dál.

Pátý duel semifinále s Třincem kopíroval duel předchozí, jen branek padlo o trochu více. Třinec šel už klasicky do vedení hned v 7. minutě. V druhém dějství zvládli Šimánek se Zámorským utkání otočit, ale ještě před sirénou oznamující konec třetiny zařídil vyrovnání Svačina. Zápas stejně jako čtvrtý souboj dospěl do prodloužení. V něm přišla osudová chvíle Radovana Pavlíka, jenž obdržel přihrávku na vrchol kruhů a parádní ranou trefil pravý horní roh brány Hrubce. Lvi si tak vynutili další pokračování série a Oceláři měli už pouze o jeden mečbol navíc.

Jenže tento mečbol měli v domácím prostředí. Postup do finále by si však určitě dokázali představit i snazší. V druhé třetině již tradičně otevřeli skóre zápasu, prosadil se Chmielewski. Do třetí sirény zbývalo ještě 16 minut, když se po krásné kombinaci a poslední asistenci Jaroslava Bednáře v kariéře prosadil Džerinš, který srovnal a zaznamenal poslední gól Východočechů v sezóně. Střetnutí muselo znovu rozhodnout prodloužení, v něm se po nezdařeném vyhození a nešťastném zásahu jednoho z arbitrů do hry prosadil Ondřej Kovařčík, jenž napsal pomyslnou tečku za cestou Hradce v play off.

Hradec tak ve vyřazovací části nezklamal, ačkoliv jeho ambice byly ještě o trochu vyšší. Parádním druhým místem po základní části si po roce opět zajistil účast v Champions Hockey League. Konečná čtvrtá příčka je rovněž historickým úspěchem a druhým nejlepším umístěním Mountfieldu HK v jeho dějinách. Nezbývá než doufat, že na podobné úspěchy se fanoušci z města pod Bílou věží mohou těšit i v letech nadcházejících.